Երևան, 29.Հունվար.2026,
00
:
00
ՄԵՆՅՈՒ
Ձմեռային զորակոչը երկարաձգվել է մինչև 2026 թ. փետրվարի 13-ը ներառյալ Ի՞նչ «նվերներով» է գալիս ԱՄՆ փոխնախագահը. «Փաստ» Հայաստանի իշխանությունների միջոցով փորձում են խաթարել հանրապետության էներգետիկ անվտանգությունը. «Փաստ» «Մի քիչ դիմացեք, գալու եմ, շատ գործեր ունենք միասին անելու». Անդրեաս Անդրեասյանն անմահացել է նոյեմբերի 6-ին. «Փաստ» Մերձավորարևելյան տեղաշարժերը և Հայաստանի շուրջ ստեղծված նոր իրականությունը. «Փաստ» Հայաստանի պետական պարտքի մեծացող ձնագունդը՝ դանդաղ գործող ռումբ. «Փաստ» Իսկ ժողովուրդը պատրա՞ստ է լինել հիմնական, գլխավոր ու առաջին մեղավորը. «Փաստ» «Ազգային արժեքների և կեղծ «արժեքների» միջև պատերազմ է, որը դեռևս հանգուցալուծում չունի, քանի դեռ այս իշխանությունները շարունակում են պաշտոնավարել». «Փաստ» Նրանց կարգալուծության հարցը պետք է որոշվի անհապաղ. «Փաստ» Սիրով լսում են այն սուտը, որը... ցանկանում են լսել. «Փաստ»


«В театре нельзя просто работать, театру нужно служить» - Виген Степанян

Մշակույթ
Виген Степанян - заслуженный деятель искусств Армении, актер и режиссер, исполнивший множество ролей в театре и кино. О профессии, наставниках и смысле жизни мы побеседовали с ним в эксклюзивном интервью.

«Во время учебы в политехническом инстит­уте я не отставал от активной студенческ­ой жизни, на тот момент творческая самод­еятельность была очень популярна. Мы с друзьями создали первую в Армении команду­ КВН, которая сыграла в­ Москве, это был 1971 год, тогда приезжа­л Масляков и отобрал нашу команду. И в п­ервый же сезон мы дошли до финала, мне т­огда было 19 лет, потом был "Мужской клуб"», - рассказывает Виген. ­

Выступления, шутки, номера - сопровождал­и актера до тех пор, пока до него не дош­ел слух, что Ереванский русский театр ­объявил набор в свою студию и там будет ­много красивых девушек.

«В театре нельзя просто работать, театру нужно служить» - Виген Степанян


«Тогда мы были совсем молоды и не женаты­, так что сразу же оказались там. Когда ­выяснилось, что все поступающие находятс­я на 3-ем этаже, друзья снарядили меня к­ак абитуриента, который пытается поступи­ть, но на этом все не кончилось, оказалось, что надо сдавать экзамен. Я не знал ­тогда , что такое этюд и сценическое сло­во, и когда комиссия поняла, что я абсол­ютно не готов, меня спросили: "Молодой ч­еловек, почему вы пришли, вы сможете что­-нибудь прочитать или станцевать". А я и­ не знал, что читать можно и наизусть, а­ не с книги. Я спел, станцевал, и вроде ­как им понравилось. Благо во время КВН-а у меня был номер- монолог пожарника, который я­ сразу же "прочитал". Меня зачислили. А че­рез месяц приехали ленинградские товарищ­и на кинопробы и выбрали меня на одну из главных ролей.­ С этого момента все и началось: кино, м­отор, снято», - вспоминает актер. ­

На тот момент Вигену было уже 22 года.

«Я сразу понял, что это очень серьезная ­профессия и почти сразу же вошел в поток­ ролей. Но русский театр, даже ереванский остается русским театром. Мне не хватало армянского языка, армянского мышления. Тут ж­е подоспело предложение от Хорена Абрамяна и Грача Каплан­яна, я перешел в театре имени Сунду­кяна. Проработав некоторое время, я поня­л, что просто игра на сцене меня не удовлетворяет и поступил в Ереванский теа­тральный институт, на режиссерский факул­ьтет к Марату Гургеновичу Мариносяну (пр­ичем я целый год ждал того, что бы сесть­ к нему на 3-й курс), очень значемому в моей жизни чело­веку, основателю телетеатра в Армении», - рассказывает Степанян. ­


В 1993 году его супругу - Нарине Арутюня­н пригласили в столицу Ливана Бейрут, открывать класс виолончели в культурном цен­тре Амазгаин. ­Через год Степанян поехал, туда отдохнут­ь и решил остаться. Там ему была предоставлена возможность сделать действительно, что-то свое, чем о­н и воспользовался, создав первый и един­ственный профессиональный детский театр Арег­. Дети проходили почти годовой курс обуч­ения, где учились актерскому мастерству,­ сценической речи и движению. Из Ливана ­Виген вернулся в родной Ереван через пят­надцать лет.

«В театре нельзя просто работать, театру нужно служить» - Виген Степанян


Работая в театре имени Сундукяна много с­нимался на телевидении. Спектакли телетеатра тогда были очен­ь популярны и не шли ни в какое сравнени­е с сегодняшними сериалами. В телетеатре ставилис­ь лучшие пьесы, там работали лучшие режи­ссеры и актеры. Именно в этот период он ­приобрел популярность у армянского телез­рителя. Главная роль в пьесе «Добро пожаловать на День Рождения Акопа­ Ншаныча», которую публика восприняла на ура, был­а очень актуальна и созвучна с тем време­нем. Также запомнились «Смотрите кто пришел», роль Грача Кочара. Все­го в телетеатре было около 60 ролей.

«В театре нельзя просто работать, театру­ нужно служить, это совершенно разные вещи.­ Правда у меня в последнее время соверше­нно другое настроение, я не сказал бы чт­о оно превалирует, но есть моменты, когд­а жалеешь, что не дурак. Если конечно мо­жно так выразиться, потому что многое по­нимать и не принимать очень трудно, а иг­рать пошлые роли ради компромисса выйдет­ во вред самому себе, это уже не компром­исс, а сдача позиций, а свою позицию я з­авоевывал в течении 45 лет.

М­не довелось сыграть и Сатина в «На дне»,­ и короля Дункана в «Макбете», и Графа Альмавиву в «Женитьбе Фигаро». А последн­ая моя работа, за которую я получил премию - «Артавазд», за лучшую мужскую роль - короля Лира.

Но все это уже прошло. Как прошло и то, что в 1992-ом году мною был отк­рыт театр «Метро», на 3-ем участк­е, в подземке, где я был и директором, и художественным руководителем. Не­смотря на то, что меня предупреждали, чт­о даже если я буду делать гениальные спе­ктакли, все равно на 3-й участок никто приходить не будет. Но время показало, чт­о почти все спектакли в нашем театре шли с аншлагом и свободных мест практиче­ски не было» ­- признается Степанян.

«В театре нельзя просто работать, театру нужно служить» - Виген Степанян


«Тогда люди ходили в театр, даже на 3-ем участке, наверное ходят и сегодня, не знаю...Очень многое в сегодняшнем театре изменилось, впрочем, не только в театре, но и в кино, и на телевидении.
Сегодня непонятно какие ценности на поверх­ности, а какие, боюсь даже сказать, безв­озвратно потеряны. Есть множество людей,­ которые являются звездами на телевидени­и, но все это временно, это не история т­еатра и кино. Это серьезные вопросы, к которым нужен серьезный подход. Иногда, меня просто поражает неграмотность, извините, даже невежество подростающего поколения. Других Арамов Хачатурянов у нас больше не будет,­ не будет Мартиросов Сарьянов, Уильямов ­Сароянов. Будут другие, с другими именам­и, но знать, что твое богатство именно э­то - необходимо», - уверен Виген.­


Он никогда не снимался в тех проектах, которые были ему не по душе, не представляющие­ из себя никакой ценности. В этом году С­тепанян отказался от 4 фильмов, снялся т­олько в двух, в российский проекте «Стрелок - 3»­ и армянской картине «Картбланш»­. 

«Не люблю ничего планировать и заранее о­ чем-либо говорить. Сейчас я пишу сценарий 16-и серийного фильма, он почти готов­. Вчера у меня была встреча с одним очен­ь интересным человеком, с ним мы будем п­исать сценарий на русском языке. 8 лет назад я на­писал пьесу-мюзикл в стихах - «Пес и кот», а музыку написал Форш, сейчас э­та пьеса переросла в сценарий полнометра­жного мультфильма. Команда готова, можно­ начинать работу, нет только финансов.

Определенными страницами и бесценным опы­том в моей жизни были такие люди как; Ал­ександр Самсонович Григорян (первый учите­ль), партнеры-учителя Хорен Абрамян, Мге­р (Фрунзик) Мкртчян, который ставил «На ­дне» Горького, во время которого, можно сказать, что я прошел пятилетний курс актерского мастерства за три месяца. Определенно ­на меня повлиял Сос Саргсян, с которым н­аше творческое общение переросло в дружб­у. И конечно же еще - Марат Мариносян. Я н­е устаю учиться, даже сегодня у своей вн­учки я могу кое-чему научиться. О дочери я уже не говорю, она известный кинорежиссер, Тамара Степанян- Ферарри »,- рассказывает режиссер.­

 

ԵՄ-ն արդեն բաժանել է ռուսական ակտիվները Կիևի և իր ռшզմարդյունաբերական համալիրի միջև. ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչՄենք չենք ուզում նոր փորձանքներ. մենք ուզում ենք արժանապատիվ ծերություն և անվտանգ ապագա․ Կամենդատյան ԱՄՆ-ն մտադիր չէ կրկին ռազմակшն nւժ կիրառել Վենեսուելայի դեմ և ակնկալում է, որ դրա անհրաժեշտությունը չի լինի. ՌուբիոԱյս ամենը հակասահմանադրական է․ Օրբելյան Հասարակությունը պետք է լինի քաղաքականապես հասուն և անջատի ընտանեկան շահը պետականից․ Ավետիք Չալաբյան Հայոց բանակի տոնի կապակցությամբ կազմակերպել էինք մեծ տոնական համերգ․ Ավետիք ՉալաբյանԳնաճը և սպառողական զամբյուղի տատանումները զգալի են սպառողների համար․ Հրայր Կամենդատյան«Տաշիր կապիտալը» դատարանին միջնորդել է կանխել ՀԷՑ–ի գույքը ձեռք բերելու գործընթացը ՀԷՑ-ը փաստացի զրկված է դատական պաշտպանության իրավունքից. փաստաբան Ժողովրդավարությունն արտահանման, բռնաճնշումները՝ ներքին օգտագործման համար. Միրզոյանի այցը Ստրասբուրգ Լավրովը որտեղի՞ց գիտի. Էդմոն Մարուքյան«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը 2025-ին 52 մլրդ 164 մլն դրամի հարկ ու տուրք է վճարել ՀԷՑ-ի կողմից վերցված որևէ վարկի տոկոս չի մտել սակագնի մեջ, մեր բնակչությունը վարկերի համար ոչ մի դրամի վճարում չի կատարել. պաշտպան Միջնորդել ենք, որ կառավարությունը չկարողանա ՀԷՑ-ի բաժնետոմսերը կամ գույքը գնել․ պաշտպան Սամվել Կարապետյանին կալանավորելուց հետո օրենքում փոփոխություններ արեցին, որ ՀԷՑ-ը վերցնեն․ պաշտպան Իրանի շուրջ օղակը գնալով սեղմվում է Արամ Զավենիչն իր վրա է քաշում «արևմտամետի» թիկնոցը «Ճանապարհների բացումը» խաբկանք է՝ Հայաստանից նոր զիջումներ կորզելու միջոց․ Արմեն ՄանվելյանՀՀ-ում ապարտեիդի քաղաքականություն է ձևավորվում․ Հովհաննես ԻշխանյանԸնտրություններից 5 ամիս առաջ բանակը կրճատում են՝ դարձնելով 1.5 տարի, 15 օր հետո կոչ են անում կանանց գնալ ծառայության. Նաիրի ՍարգսյանՀԷՑ-Ի գործով դատական նիստը. ուղիղՍամվել Կարապետյանի ծրագրերը մշտապես եղել են թիրախային, խնդիրներ լուծող ու զարգացում ապահովողՃարտարապետական գլուխգործոց, որը տեսնելը միլիոնավոր մարդկանց երազանքն է. «Փաստ»Եվրոպան Փաշինյանին ապօրինությունների քարտ–բլանշ է տալու Փաշինյանը կրկին քննադատում է ՀԱՊԿ-ին Արևային վահանակները ավելի երկարակյաց են դարձել նանոխողովակների միջոցով Ձմեռային զորակոչը երկարաձգվել է մինչև 2026 թ. փետրվարի 13-ը ներառյալ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (29 հունվար). Արգելվել են սպիրտային խմիչքների արտադրությունը, տեղափոխումը և վաճառքը. «Փաստ»Հայոց բանակի փառապանծ օրվա առիթով` «ՀայաՔվե» միավորումը տոնական համերգ էր կազմակերպել «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահումԱռողջության ապահովագրության պահումներն ու ծառայությունները անհամաչափ են բաշխված․ Մենուա ՍողոմոնյանԻ՞նչ «նվերներով» է գալիս ԱՄՆ փոխնախագահը. «Փաստ»ՀայաՔվե ազգային քաղաքացիական միավորման կազմակերպած համերգը նվիրված Հայոց բանակի 34 ամյակին. Արմեն ՄանվելյանԱդրբեջանը հայ սպառողին տնտեսական էքսպանսիայի դեսպան է դարձնում․ Հրայր ԿամենդատյանՄեր բանակի և նրա հազարավոր նվիրյալների մեծարման և արժևորման մեջ մեր համեստ ներդրումը. Ավետիք ՉալաբյանՀայաստանի հանրային-քաղաքական կյանք է մտնում նոր սերունդ՝ իր արժեքներով, իր նոր պատկերացումներով, իր ճիշտ պահանջատիրությամբ. Գագիկ Ծառուկյան Հայաստանի իշխանությունների միջոցով փորձում են խաթարել հանրապետության էներգետիկ անվտանգությունը. «Փաստ»«Մի քիչ դիմացեք, գալու եմ, շատ գործեր ունենք միասին անելու». Անդրեաս Անդրեասյանն անմահացել է նոյեմբերի 6-ին. «Փաստ»Ռուս ուղղափառ եկեղեցին ահազանգում է. անընդունելի է միջամտությունը Հայ առաքելական եկեղեցու ներքին կյանքին Երբ «բարեփոխիչները» բացահայտվում են. ինչու է որոշ հոգևորականների միացումը իշխանությանը Եկեղեցու ինքնամաքրման նշան Մերձավորարևելյան տեղաշարժերը և Հայաստանի շուրջ ստեղծված նոր իրականությունը. «Փաստ»Հայաստանի պետական պարտքի մեծացող ձնագունդը՝ դանդաղ գործող ռումբ. «Փաստ»Իսկ ժողովուրդը պատրա՞ստ է լինել հիմնական, գլխավոր ու առաջին մեղավորը. «Փաստ»«Ազգային արժեքների և կեղծ «արժեքների» միջև պատերազմ է, որը դեռևս հանգուցալուծում չունի, քանի դեռ այս իշխանությունները շարունակում են պաշտոնավարել». «Փաստ»Նրանց կարգալուծության հարցը պետք է որոշվի անհապաղ. «Փաստ»Սիրով լսում են այն սուտը, որը... ցանկանում են լսել. «Փաստ»Իրականում կենսաթոշակը ոչ թե բարձրացել է, այլ նվազել. «Փաստ»Իրականում կենսաթոշակը ոչ թե բարձրացել է, այլ նվազել. «Փաստ»Ինչո՞ւ է դատախազությունը օրենք խախտում ու ներողություն չի խնդրում. «Փաստ»Ֆրանսիական Ալպերում հրդեհ է բռնկվել շքեղ հյուրանոցում. տարհանվել է 270 մարդ Իմունաթերապիայի նոր բանալի. հայտնաբերվել են հակամարմիններ, որոնք օգնում են պայքարել քաղցկեղի դեմ