Երևան, 23.Հունիս.2026,
00
:
00
ՄԵՆՅՈՒ
«Ժողովրդավարության բաստիոնից» մնաց միայն «բաստիոնը»՝ ժանգոտած ավտորիտարիզմով. «Փաստ» Փաշինյանը չկարողացավ ստանալ քվեների 50%-ը՝ բոլոր խախտումներով հանդերձ․ Ավետիք Չալաբյան Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ. առանձին շրջաններում հնարավոր է կարճատև անձրև և ամպրոպ Քիչ առաջ ջրասուզակներն և փրկարարները Փամբակ գետում հայտնաբերել են 13-ամյա աղջկա մարմինը 8-րդ օրն է՝ Փամբակ գետում որոնում են 13-ամյա աղջկան Գյումրի-Քարակետ մայրուղու Արտենի գյուղի տարածքում բախվել են մարդատար «Գազելը» ու «Զիլ» բեռնատարը․ կա 1 զnh, 11 տուժած Իրանին հաջողվել է լուծել մի շարք հարցեր Կատարի և Պակիստանի շնորհիվ. Արաղչի Երկրաշարժ՝ Իջևանից 20 կմ հյուսիս-արևմուտք Թշնամիներ արտադրող գործարանը. «Ռուսական միջամտության» կեղծ թեզերը՝ որպես քաղաքական հալածանքների գործիք Ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը պետք է գործեն համատեղ՝ հանուն Հաայստանի Հանրապետության․ Արմեն Մանվելյան


Конец «долевому компромису»

Բլոգ

Антинян Online

Предыдущую статью хотел закончить аллегорией: рубль собирает вещи и уходит от нефти. Нефть закатила истерику, в смысле подорожала. Нешуточные страсти.

Так, курс рубля курсом, цена на нефть плывет на своей волне, что с экономикой-то делать нужно? Не может же ежедневное отслеживание их котировок и взаимосвязи превратиться в национальный вид спорта. В прогнозах и предложениях недостатка не наблюдается. Разные экономисты, эксперты, отвечающие за финансовую и экономическую политику должностные лица, депутаты и сенаторы выдвигают различные, порой взаимоисключающие версии и подходы. Во многих из них, безусловно, есть рациональное зерно, достойны они и рассмотрения, и анализа. Смущает только то, что порой складывается впечатление, что попытки выработать финансово-экономическую модель, отвечающую современным вызовам, излишне политизируются. А складывается такое ощущение потому, что встречающиеся в полемике термины и понятия - либерализм, консерватизм, патриотизм и прочие - мало общего имеют с экономикой. Дезориентирует и то обстоятельство, что те или иные экономические модели и механизмы приписываются тому или другому военно-политическому блоку, общественно-политическому строю, мировоззрению и еще многим вещам, не обязательно связанными с экономикой. Возглавляемый компартией Китай развивается экономически не хуже, чем локомотив Евросоюза Германия, а выстроенные в Японии или в Республике Корея экономические модели сложновато называть западными. Если отбросить политическую составляющую, что же является глобальной проблемой экономики России? Согласятся, наверное, все - чрезмерная зависимость от сырьевого экспорта и недопустимая слабость реального сектора экономики. Соответственно, первая мысль, которая приходит в голову, стимулировать развитие отечественного бизнеса, особенно среднего и малого, так как в госмонополиях нехватки не ощущается. Конечно, разумное предложение, но вот какую задачу это решает? Уже достаточно давно сложившиеся реалии были сформулированы в анекдот: налоги у нас высокие, но зато можно не платить. С тех пор мало что изменилось. С малого и среднего бизнеса собираемость налогов, боюсь, не превышает трети реальных значений. Знало ли государство об этом? Думаю, да. Сложился некий компромисс между властью и бизнесом по принципу «долевого участия»: треть забирает государство, треть - различные проверяющие и разрешающие органы себе в карман, а бизнесу это выгодно, так как на оставшуюся треть экономит. Таким образом, чиновникам большие зарплаты платить не нужно - и так не бедствуют, малый и средний бизнес решает хотя бы вопрос занятости населения и частично снижает социальную нагрузку на государство, а доходная часть бюджета пополняется с экспорта нефти, газа и прочего. Случилось, однако, «непредвиденное» - нефть и газ подешевели, казну нечем пополнить в нужном объеме. Это к тому, что призывы стимулировать развитие малого и среднего бизнеса в сложившихся условиях, в плане пополнения бюджета, ничего существенного не дадут. Напрашивается вывод: снизить налоги и повышать их собираемость. Не впечатляет. Напоминаю, бизнес около 30% не платил и не платит налоги и дань, соответственно, снижение налогов, скажем, на 5% ухудшит состояние бизнеса на 25% от нынешнего состояния. Объективно, тысячи компаний не выдержат такую ношу, а компенсировать сокращение доходной части повышением цен на товары и услуги не получится, так как покупательская способность и так упала почти на те же 30%. Еще больше сократятся обороты, и ни бюджет, ни бизнес, ни потребитель от этого не выиграют, а коррупционный сегмент напрямую «пострадает», так как в легальном поле деятельности бизнеса им ловить нечего. Так что, оставить все как есть, в надежде на подъем сырьевых цен в перспективе? Нет, конечно. Ни одна страна, где справедливые налоги не собираются в полном объеме, не сможет побороть коррупцию и обеспечить свою экономическую безопасность. Нужно просто смириться с тем фактом, что эпоха долевого распила закончилась, иначе закончится мощь страны. Как же подойти к решению задачи, чтобы смягчить неизбежные потрясения и на выходе получить здоровую экономику и стабильную бизнес-среду? Необходимо доработать все механизмы, дабы весь бизнес привести на поле полного налогообложения. При этом снижение налоговых ставок также необходимо в разумных пределах, и государство получит в бюджет гораздо больше денег, чем сейчас, даже без увеличения количества субъектов в бизнес-среде. А вот дабы сохранить бизнес, нужно ему тоже давать некие преференции. Здесь вспомню слова советника Президента России Сергея Глазьева, хоть и не являюсь его фанатом: «Экономика России страдает от отсутствия дешевых и длинных денег». Это факт, и ситуация усугубилась еще и наложенными на Россию санкциями, которые ограничили доступ к дешевым деньгам на Западе. Тем не менее вопрос необходимо решать, потому как не может бизнес развиваться в период сужения рынка за счет спада спроса на заемных деньгах со ставкой 20 и выше процентов. И то не всегда даже такие дорогие деньги можно найти. Чудес не бывает. Есть мнение, что необходимо заново запустить механизм оздоровления в первую очередь банковско-финансовой сферы. Центробанк резко снижает ключевую ставку и снабжает банки доступной ликвидностью в полной мере. Банки, в свою очередь, выделяют бизнесу доступные финансы, что запускает маховик развития малого и среднего бизнеса. Помимо этого нужно решать еще вопрос покупательской способности, дабы произведенные товары были востребованы. Чрезмерное увеличение доходов населения искусственным путем спровоцирует, разумеется, гиперинфляцию, а вот стимулирование банками потребительского кредитования по привлекательным ставкам (ниже инфляции) спровоцирует рост предложения и снижение цен. Думается, есть смысл отслеживать инфляцию при работающей экономике, а то получается: экономики особо нет, а инфляция все равно есть. Разумеется, формат позволяет лишь схематически коснуться этих сложнейших тем. Импортозамещение, высокотехнологичные производства и все прочее требуют огромных инвестиций, так нужно, чтоб эти деньги давала работающая экономика, а не печатный станок. Что же касается курса рубля, возможной девальвации и прочего, ее вполне можно на первое время сдерживать ожесточением валютного контроля. Достаточно контролировать, чтобы валюта покупалась для бизнеса, а не для спекулятивного обогащения. Это не так сложно, но может быть достаточно эффективно. Многие эксперты склоняются к мнению, что волатильность на валютном рынке в значительной степени результат как раз спекулятивных манипуляций.

Охватил, конечно, не все пласты, да это и нереально в таком формате.

«Ժողովրդավարության բաստիոնից» մնաց միայն «բաստիոնը»՝ ժանգոտած ավտորիտարիզմով. «Փաստ»Երկրում սոցիալական բունտ է հասունանում, այն անխուսափելի է. Հրայր ԿամենդատյանԱշոտ Մելիքյանին հիշեցնենք՝ մեր խմբագրությունը զբաղվում է բացառապես լրատվական գործունեությամբՀիշողության թարմացում. Մարիաննա ՂահրամանյանՍամվել Կարապետյանի ընկերությունների շրջանառությունը Հայաստանի հետ ավելի շատ է, քան ամբողջ Հայաստանի առևտուրը Եվրոպայի հետ․ Արթուր Միքայելյան«Արևմտյան Ադրբեջանի» օրակարգը նոր թափով․ Բաքուն շարունակում է Հայաստանի նկատմամբ հավակնությունների քարոզչությունը«Ազատության» հրապարակում շարունակվում է քարոզարշավը. դու ևս կարող ես միանալԻ՞նչ են սկսել խոսել ադրբեջանցիները ընտրություններից հետո. Նարեկ ԿարապետյանՄեր ընտրողներն արժանապատիվ քաղաքացիներ են, ովքեր նման ճնշումների ու ներազդեցությունների պայմաններում՝ չվախեցան, չմանիպուլացվեցին, չնահանջեցին․ Գոհար ՄելոյանԵս գիտեմ իմ անելիքը` պայքարս շարունակվում է. Արեգա ՀովսեփյանՍիրելի հայրենակիցներ, իմացեք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ լեգիտիմ է․ նա չի հաղթել ընտրություններում․ Անուշ ՄիրզոյանԸնդամենը երկու լուր` օրվա լրահոսից որ հետևություներն ինքներդ արեք. Մարիաննա ՂահրամանյանՔաղաքական հետապնդման տակ գտնվող անձանց թիվը մի քանի տասնյակով չի սահմանափակվում. Աբրահամյան Երիտասարդական ներուժից մինչև իրական լուծումներ․ ԶՊՄԿ-ի մասնակցությունը CaseKey-ինՀասարակությունը հաշտ չէ ստեղծված իրավիճակի հետ․ Ատոմ ՄխիթարյանՄենք ուղղակի պետք է փորձենք պատմությունից դասեր քաղել, ուսումնասիրել մարդկության պատմության քաղաքական միտքը՝ սխալներից խուսափելու համար․ Մհեր ԱվետիսյանՓաշինյանը չկարողացավ ստանալ քվեների 50%-ը՝ բոլոր խախտումներով հանդերձ․ Ավետիք ՉալաբյանՀայտնի է Գյումրի-Մոսկվա չվերթի ինքնաթիռի հարկադիր վայրէջքի պատճառը Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ. առանձին շրջաններում հնարավոր է կարճատև անձրև և ամպրոպ Քիչ առաջ ջրասուզակներն և փրկարարները Փամբակ գետում հայտնաբերել են 13-ամյա աղջկա մարմինը Ադրբեջանն է մեզանից կախվածության մեջ հայտնվում. Սամվել Մարտիրոսյանը՝ Team-ի և Azertelecom-ի համաձայնագրի մասին Այսօր կկայանա Յունիբանկի բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովը. բանկի զուտ շահույթը կազմել է 9.8 մլրդ դրամ Հայաստանի կանանց թենիսի հավաքականը պատմական հաջողություն է գրանցել՝ 17 տարվա դադարից հետո վերադառնալով II խումբ 8-րդ օրն է՝ Փամբակ գետում որոնում են 13-ամյա աղջկան34 միլիոն եվրո՝ ձախողումները քողարկելու համար. ո՞ւր հասցրին հայկական արտահանումը «Տելեկոմ Արմենիա» և «Ազերտելեկոմ» ընկերությունները ստորագրել են ինտերնետ տրաֆիկի տարանցման վերաբերյալ համաձայնագիր Ո՞ւր կորավ 1988-ի միասնական և հայրենասեր հայ ժողովուրդը․ Լիլիթ ԱրզումանյանԱյն մասին, թե ինչպիսի լեգիտիմության ճգնաժամ է առաջացել գործող վարչախմբի համար. Ավետիք ՉալաբյանՄբապեն նշել է աշխարհի երկու լավագույն ֆուտբոլիստներին Գյումրի-Քարակետ մայրուղու Արտենի գյուղի տարածքում բախվել են մարդատար «Գազելը» ու «Զիլ» բեռնատարը․ կա 1 զnh, 11 տուժած Իրանին հաջողվել է լուծել մի շարք հարցեր Կատարի և Պակիստանի շնորհիվ. Արաղչի Երկրաշարժ՝ Իջևանից 20 կմ հյուսիս-արևմուտք 3 քաղաքացու վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր, 5 քաղաքացու վիճակը՝ ծանր․ ԱՆ-ն՝ Արտենի գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած վթարի մասին Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ Երևանի 7 վարչական շրջաններում և բոլոր 10 մարզերում Ստորագրահավաք Ազատության հրապարակում հանուն Հայաստանի, միացի՜ր․ ՀՃԱրզնու խճուղում բшխվել են «Nissan Tiida»-ն ու «Toyota Camry»-նՎաղվանից սկսած աստիճանաբար օդի ջերմաստիճանը կսկսի նվազել․ Գագիկ ՍուրենյանՈվքեր դեմ են ընտրության արդյունքներին առաջարկում եմ միանալ Արշակ Կարապետյանի կոչին և Ազատության հրապարակում մասնակցել կազմակերպված ստորագրահավաքին. Արտյոմ ՍիմոնյանՀորմուզի նեղուցում hրադադարի ժամանակահատվածում անցման համար վճար չի գանձվելnւ, այն չի գանձվելու նաև այդ 60 օրից հետո, եթե միայն դա չանի ԱՄՆ-ը․ Թրամփ1 զnh, 6 վիրավnր. Արագածոտնի մարզում բшխվել են «Chevrolet Volt»-ը և «Opel»-ըԹշնամիներ արտադրող գործարանը. «Ռուսական միջամտության» կեղծ թեզերը՝ որպես քաղաքական հալածանքների գործիքԹայվանում բացվել է Զահա Հադիդի նախագծած աշխարհի ամենաերկար ասիմետրիկ կամուրջըԸնդդիմադիր քաղաքական ուժերը պետք է գործեն համատեղ՝ հանուն Հաայստանի Հանրապետության․ Արմեն ՄանվելյանԱդրբեջանը բացահայտ ներկայացնում է իր նպատակը. վերադարձի փառատոնը և մեր լռությունը․ Էդմոն Մարուքյան Մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ․ ԿոբախիձեԱրի՜ Ազատության հրապարակ․ Համահայկական ՃակատԴավիթ Բեկ փողոցում բшխվել են «Mitsubishi»-ն և «Dodge»-ը Թշնամու դավադիր կրակոցը խլեց Լեոնիդ Ազգալդյանի կյանքը, բայց ոչ նրա գաղափարը․ Համահայկական ճակատՀորոսկոպ. ձեր նշանի տեսողական գեղագիտությունը Ադրբեջանից Հայաստան կուղարկվի 17 վագոն դիզելային վառելիք