Երևան, 23.Հունիս.2026,
00
:
00
ՄԵՆՅՈՒ
Սկսվում է անհամեմատ բարդ ժամանակահատված. «Փաստ» Երբ ցանկացած զիջում վերածվում է նոր պահանջների մեկնարկային կետի. «Փաստ» Ինչո՞ւ է իշխանությունն ինքն իրեն դնում զավեշտալի վիճակում. «Փաստ» «Ժողովրդավարության բաստիոնից» մնաց միայն «բաստիոնը»՝ ժանգոտած ավտորիտարիզմով. «Փաստ» Փաշինյանը չկարողացավ ստանալ քվեների 50%-ը՝ բոլոր խախտումներով հանդերձ․ Ավետիք Չալաբյան Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ. առանձին շրջաններում հնարավոր է կարճատև անձրև և ամպրոպ Քիչ առաջ ջրասուզակներն և փրկարարները Փամբակ գետում հայտնաբերել են 13-ամյա աղջկա մարմինը 8-րդ օրն է՝ Փամբակ գետում որոնում են 13-ամյա աղջկան Գյումրի-Քարակետ մայրուղու Արտենի գյուղի տարածքում բախվել են մարդատար «Գազելը» ու «Զիլ» բեռնատարը․ կա 1 զnh, 11 տուժած Իրանին հաջողվել է լուծել մի շարք հարցեր Կատարի և Պակիստանի շնորհիվ. Արաղչի


Потерялся друг – друг потерялся: пока Эрдоган не опасен, он никому не интересен

Բլոգ

Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини 23 февраля выразила обеспокоенность ситуацией на сирийско-турецкой границе, имея в виду возможный сценарий столкновения Турции с Россией. Высокопоставленный дипломат специально подчеркнула, что речь не идет о холодной войне, о чем в последнее время часто упоминается в том или ином контексте. Европу тревожит вероятность самой что ни на есть горячей войны. Примечательно, что госпожа Могерини обеспокоенность выразила уже после того, как накануне Россия и США договорились о регламенте установления перемирия в Сирии с ноля часов 27 февраля. Не думаю, что это проявление запоздалой реакции представителя ЕС. В тот же день Пентагон и ЦРУ заговорили о некоем плане «Б», если перемирие не состоится по вине, конечно же, России. Как иначе. Их вовсе не смущает, что параметры перемирия, о чем удалось наконец договориться, процентов на 80 базируются на представлениях именно России, тогда с чего вдруг именно она станет торпедировать его осуществление? Но это если подходить к предмету с экспертной точки зрения, а вот обывателя ни в коем случае нельзя же информировать, что достигнутый консенсус - достижение России. Все, как обычно, преподносится как результат усилий Штатов и их союзников, а вот Россия может все испортить. Ну да ладно, у каждого свои методы работы с внутренней аудиторией, в данном случае результат важнее всего. А вот будет ли он достигнут - вызывает вопросы не только среди экспертов и политологов, но и среди власть имущих в разных странах. Выведем за скобки банальную истину, что серьезные игроки обязаны относиться скептически, хотя бы с целью запасаться планом «Б», хоть и будут всячески стараться достичь выполнения договоренностей. В данном контексте я практически исключаю вероятность какого-либо заговора, нацеленного на темную игру за кулисами красивой вывески. По той причине, что ситуация реально начала выходить из-под контроля и может взорвать не только Ближний Восток, но и Центральную Азию и африканский континент, что неизбежно накроет и Европу. Это еще без фобий о третьей мировой войне. Вот и пришлось договориться. А сомнения по поводу их успешной реализации имеют под собой объективную почву. Уж слишком сложное переплетение различных, в первую очередь региональных, интересов, чересчур туго завязан сирийский узел, который нельзя отрубить. Необходимо аккуратно распутывать, как бы тяжело ни было. Тут перемешалось все: и нефтегазовые интересы, и территориальные аппетиты, и межконфессиональные и межрелигиозные трения, и опасения за целостность ряда сопредельных государств, и надежды на образование новых. Порой в клубке противоречий на второй план отходит международный терроризм, который никуда не делся и только «кормится» именно на этих противоречиях. Тем не менее, Россия и США взяли на себя определенные обязательства и должны приложить максимум усилий для их выполнения. В плане сдерживания своих союзников в регионе, позиции России выглядят, на мой взгляд, предпочтительнее, нежели США. Просто потому, что Россия должна заручиться поддержкой мирного плана правительства Башара Асада и Ирана, который в свою очередь повлияет на Хезболлу. Задача не самая сложная, так как в принципе отвечает их глобальным интересам. Они тоже хотят видеть Сирию целостным государством и выдавить оттуда террористические группировки, в большинстве своем не сирийского происхождения. А вот Штатам будет гораздо сложнее. Много на кого они должны повлиять, у кого совершенно другие интересы и огромные «инвестиции» в проект «Сирия без Асада» (читай, без суверенитета). Не исключаю, что опасение не осилить и подталкивает США подстраховаться, заранее назначив виновного - Россию, разумеется. А как дальше преподносить – дело специальных технологий, которые за последние два года доведены почти до совершенства.

Сложнее всего Вашингтону придется с Турцией. И это понятно, почему. Грезы о новой Османской империи Давутоглу никуда не исчезли, равно как и амбиции Эрдогана, хоть он и после двухдневного молчания выразил сожаление по поводу чего, думаете? Не поверите - какого друга потеряла Россия из-за двух летчиков. Именно такова формулировка турецкого лидера. Конечно, если попытаться сказанное перевести с эрдоганского на более привычный язык, можно уловить совершенно другие нотки: Эрдоган сам страшно жалеет о своей бездумной выходке и был бы счастлив восстановить отношения с Россией. Но, как говорится, никто не обязан за него переводить. Все услышали так, как было сказано. Не задача других спасать лицо Эрдогана. А ему жизненно важно сохранить, нет, даже не лицо, а всеобъемлющую власть, которая отныне делает его сильнее, а Турцию слабее. В стране практически идет гражданская война с курдами. Столкновения идут не только в Диярбакыре, но и практически на всех территориях, населенных курдами: Диярбакыр, Марага, Урмия, Бахтаран и прочие. Блицкриг заглушить курдов внутри страны, судя по всему, не удался. А скоро с приходом весны боевые отряды Рабочей партии Курдистана могут спуститься с горных лагерей и включиться в борьбу. А она, исходя из взрыва в Анкаре, как сигнал о том, что борьба распространится на всю территорию Турции, может привести к необратимым последствиям. Тут еще и сирийские курды со своими планами о Сирийском Курдистане - практически второй фронт. Не сбрасываем со счетов и Иракский Курдистан, сегодня «друг», а завтра - кто знает. Нужна ли в этой ситуации Эрдогану война с Россией? Конечно же, нет. Готовый на многое Эрдоган на самоубийство точно не готов. Большие амбиции всегда признак большой самовлюбленности, так что о политическом суициде речи не может быть. Однако на Сирийскую территорию, думаю, Эрдоган пойдет так или иначе. Провокация ли, лозунги о борьбе с терроризмом, любой другой повод, но вторжение будет. Не для того, чтобы завоевать территории или победить одним махом Сирию, Иран и Россию. Нет, конечно, а ровным счетом потому, чтобы успеть что-нибудь выторговать для себя с помощью Америки, как теперь уже главного партнера России по сирийскому урегулированию. Он же прекрасно понимает, что сейчас с ним никто ни о чем торговаться не будет. А как только начнутся торги, он и с курдами подружится, и с Россией, и даже с ненавистным Асадом. Пока Эрдоган не опасен, он никому не интересен. Такая вот не сильно почетная формула, которую турецкий лидер сам себе и сконструировал. Да и времени у него особо не осталось для действий, от силы - две-три недели. Наблюдаем.

 

Источник - Антинян Online

Սկսվում է անհամեմատ բարդ ժամանակահատված. «Փաստ»Երբ ցանկացած զիջում վերածվում է նոր պահանջների մեկնարկային կետի. «Փաստ»Ինչո՞ւ է իշխանությունն ինքն իրեն դնում զավեշտալի վիճակում. «Փաստ»«Ժողովրդավարության բաստիոնից» մնաց միայն «բաստիոնը»՝ ժանգոտած ավտորիտարիզմով. «Փաստ»Երկրում սոցիալական բունտ է հասունանում, այն անխուսափելի է. Հրայր ԿամենդատյանԱշոտ Մելիքյանին հիշեցնենք՝ մեր խմբագրությունը զբաղվում է բացառապես լրատվական գործունեությամբՀիշողության թարմացում. Մարիաննա ՂահրամանյանՍամվել Կարապետյանի ընկերությունների շրջանառությունը Հայաստանի հետ ավելի շատ է, քան ամբողջ Հայաստանի առևտուրը Եվրոպայի հետ․ Արթուր Միքայելյան«Արևմտյան Ադրբեջանի» օրակարգը նոր թափով․ Բաքուն շարունակում է Հայաստանի նկատմամբ հավակնությունների քարոզչությունը«Ազատության» հրապարակում շարունակվում է քարոզարշավը. դու ևս կարող ես միանալԻ՞նչ են սկսել խոսել ադրբեջանցիները ընտրություններից հետո. Նարեկ ԿարապետյանՄեր ընտրողներն արժանապատիվ քաղաքացիներ են, ովքեր նման ճնշումների ու ներազդեցությունների պայմաններում՝ չվախեցան, չմանիպուլացվեցին, չնահանջեցին․ Գոհար ՄելոյանԵս գիտեմ իմ անելիքը` պայքարս շարունակվում է. Արեգա ՀովսեփյանՍիրելի հայրենակիցներ, իմացեք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ոչ լեգիտիմ է․ նա չի հաղթել ընտրություններում․ Անուշ ՄիրզոյանԸնդամենը երկու լուր` օրվա լրահոսից որ հետևություներն ինքներդ արեք. Մարիաննա ՂահրամանյանՔաղաքական հետապնդման տակ գտնվող անձանց թիվը մի քանի տասնյակով չի սահմանափակվում. Աբրահամյան Երիտասարդական ներուժից մինչև իրական լուծումներ․ ԶՊՄԿ-ի մասնակցությունը CaseKey-ինՀասարակությունը հաշտ չէ ստեղծված իրավիճակի հետ․ Ատոմ ՄխիթարյանՄենք ուղղակի պետք է փորձենք պատմությունից դասեր քաղել, ուսումնասիրել մարդկության պատմության քաղաքական միտքը՝ սխալներից խուսափելու համար․ Մհեր ԱվետիսյանՓաշինյանը չկարողացավ ստանալ քվեների 50%-ը՝ բոլոր խախտումներով հանդերձ․ Ավետիք ՉալաբյանՀայտնի է Գյումրի-Մոսկվա չվերթի ինքնաթիռի հարկադիր վայրէջքի պատճառը Սպասվում է առանց տեղումների եղանակ. առանձին շրջաններում հնարավոր է կարճատև անձրև և ամպրոպ Քիչ առաջ ջրասուզակներն և փրկարարները Փամբակ գետում հայտնաբերել են 13-ամյա աղջկա մարմինը Ադրբեջանն է մեզանից կախվածության մեջ հայտնվում. Սամվել Մարտիրոսյանը՝ Team-ի և Azertelecom-ի համաձայնագրի մասին Այսօր կկայանա Յունիբանկի բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովը. բանկի զուտ շահույթը կազմել է 9.8 մլրդ դրամ Հայաստանի կանանց թենիսի հավաքականը պատմական հաջողություն է գրանցել՝ 17 տարվա դադարից հետո վերադառնալով II խումբ 8-րդ օրն է՝ Փամբակ գետում որոնում են 13-ամյա աղջկան34 միլիոն եվրո՝ ձախողումները քողարկելու համար. ո՞ւր հասցրին հայկական արտահանումը «Տելեկոմ Արմենիա» և «Ազերտելեկոմ» ընկերությունները ստորագրել են ինտերնետ տրաֆիկի տարանցման վերաբերյալ համաձայնագիր Ո՞ւր կորավ 1988-ի միասնական և հայրենասեր հայ ժողովուրդը․ Լիլիթ ԱրզումանյանԱյն մասին, թե ինչպիսի լեգիտիմության ճգնաժամ է առաջացել գործող վարչախմբի համար. Ավետիք ՉալաբյանՄբապեն նշել է աշխարհի երկու լավագույն ֆուտբոլիստներին Գյումրի-Քարակետ մայրուղու Արտենի գյուղի տարածքում բախվել են մարդատար «Գազելը» ու «Զիլ» բեռնատարը․ կա 1 զnh, 11 տուժած Իրանին հաջողվել է լուծել մի շարք հարցեր Կատարի և Պակիստանի շնորհիվ. Արաղչի Երկրաշարժ՝ Իջևանից 20 կմ հյուսիս-արևմուտք 3 քաղաքացու վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր, 5 քաղաքացու վիճակը՝ ծանր․ ԱՆ-ն՝ Արտենի գյուղի մոտակայքում տեղի ունեցած վթարի մասին Էլեկտրաէներգիայի անջատումներ Երևանի 7 վարչական շրջաններում և բոլոր 10 մարզերում Ստորագրահավաք Ազատության հրապարակում հանուն Հայաստանի, միացի՜ր․ ՀՃԱրզնու խճուղում բшխվել են «Nissan Tiida»-ն ու «Toyota Camry»-նՎաղվանից սկսած աստիճանաբար օդի ջերմաստիճանը կսկսի նվազել․ Գագիկ ՍուրենյանՈվքեր դեմ են ընտրության արդյունքներին առաջարկում եմ միանալ Արշակ Կարապետյանի կոչին և Ազատության հրապարակում մասնակցել կազմակերպված ստորագրահավաքին. Արտյոմ ՍիմոնյանՀորմուզի նեղուցում hրադադարի ժամանակահատվածում անցման համար վճար չի գանձվելnւ, այն չի գանձվելու նաև այդ 60 օրից հետո, եթե միայն դա չանի ԱՄՆ-ը․ Թրամփ1 զnh, 6 վիրավnր. Արագածոտնի մարզում բшխվել են «Chevrolet Volt»-ը և «Opel»-ըԹշնամիներ արտադրող գործարանը. «Ռուսական միջամտության» կեղծ թեզերը՝ որպես քաղաքական հալածանքների գործիքԹայվանում բացվել է Զահա Հադիդի նախագծած աշխարհի ամենաերկար ասիմետրիկ կամուրջըԸնդդիմադիր քաղաքական ուժերը պետք է գործեն համատեղ՝ հանուն Հաայստանի Հանրապետության․ Արմեն ՄանվելյանԱդրբեջանը բացահայտ ներկայացնում է իր նպատակը. վերադարձի փառատոնը և մեր լռությունը․ Էդմոն Մարուքյան Մենք հիանալի հարաբերություններ ունենք Հայաստանի, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ․ ԿոբախիձեԱրի՜ Ազատության հրապարակ․ Համահայկական ՃակատԴավիթ Բեկ փողոցում բшխվել են «Mitsubishi»-ն և «Dodge»-ը