Freedom House-ի կոչը Բաքվում «Ֆորմուլա-1»-ի լրագրողներին
ՄիջազգայինՄիջազգային իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպությունը Բաքվում անցկացվելիք «Ֆորմուլա-1» Եվրոպայի Գրան Պրի մրցարշավը մեկնաբանելու մեկնած լրագրողներին կոչ է արել ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի կառավարության ռեպրեսիվ քաղաքականությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ազադլըգ» թերթը, կազմակեպությունը դրա հետ կապված հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում Freedom House-ի փոխնախագահ Դենիել Կալինգաերթն ասել է. «Չնայած նրան, որ Ադրբեջանում շարունակվում են քաղաքացիների հիմնարար ազատությունների հետապնդումները եւ ճնշվում ընդդիմադիր ձայները, ադրբեջանական կառավարությունը օգտվում է «Ֆորմուլա-1»-ի նման միջոցառումներից` աշխատելով իրեն ցուցադրել որպես ժամանակակից եւ բարեգութ ի շխանություն»:
Հայտարարության մեջ նաեւ ասվում է. «Բաքու մեկնող լրագրողներին, կորպորատիվ հովանավորներին մենք կոչ ենք անում ուշադրություն դարձնել մրցումների շքեղության հետեւում 80-ից ավելի քաղաքական ակտիվիստների, մարդու իրավունքների պաշտպանների եւ ԶԼՄ-ների թղթակիցների անհիմն ձերբակալությունների հետ միասին կառավարության ռեպրեսիվ քաղաքականությանը»:
«Մենք աշխատում ենք պահպանել հասարակական կարգն ու ապահովել անվտանգությունը: Դա անում ենք, որպեսզի մրցումների ժամանակ մասնակիցները գոհ լինեն իրենց տեսած պատկերներից: Այսօր մուրացկանությամբ զբաղվող, վարորդների ճանապարհները կտրող, խաչմերուկներում ավտոմեքենաների առաջ վազող անձանց եւ երեխաներին տեսնող մարդիկ անհանգստության զգացումներ են ունենում: Այդ իմաստով կարեւոր է, որպեսզի մուրացկաններին հավաքենք մայրաքաղաքի փողոցներից», -ադրբեջանական faktxeber.com լրատվական կայքի փոխանցմամբ` այսպես է բացատրել մուրացկաններին հավաքելու իրենց գո րծողությունները Բաքվի պետական ճանապարհային ոստիկանության վարչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Վագիֆ Ասադովը: