Բաքվում մեկնարկել է սինագոգը թալանածների դատավարությունը
ՄիջազգայինԲաքվում մեկնարկել է Գուբայի շրջանի «Կրասնայա սլոբոդա» ավանում սինագոգը եւ «Լեռնցի հրեաների» համայնքի ղեկավար Բորիս Սիմանդուեւի տունը թալանածների դատավարությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով virtualaz.org լրատվական կայքը, 2014 թվականի դեկտեմբերին գիշերվա կեսին դիմակավոր անձինք բախել են Բորիս Սիմանդուեւի առանձնատան դուռը, խաբեությամբ ներխուժել ներս, կապկպել նրա եւ նրա քրոջ` Լիզայի ձեռքերն ու ոտքերը, դանակի սպառնալիքներով պահանջել ասել տանը եղած փողերի եւ ոսկեղենի տեղը: Նրանք դանակի հարվածներ են հասցրել աղմուկ հանած Լիզային եւ տակն ու վրա արել տունը: Չգտնելով իրենց ուզածը՝ ավազակները ենթադրել են, որ, հնարավո ր է, հրեական համայնքի ղեկավարը կանխիկ փողը պահում է սինագոգում:
Ավազակախմբի անդամներ Էլդար Ավադյաեւը, Ջոշգուն Ալիեւը Սիմանդուեի գրպանից վերցրել են սինագոգի բանալիները: Նրանք մտել են սինագոգ, վերնահարկում գտել չհրկիզվող պահարանը եւ այնտեղից գողացել 395 հազար դոլար, 91,6 հազար մանաթ, 28 հազար ռուբլի, ոսկեղեն եւ ոսկե սկահակներ` Ադրբեջանի հրեական համայնքի ղեկավարին հասցնելով մոտ կես միլիոն դոլարի վնաս:
Ոստիկանության ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում կարճ ժամանակ հետո ձերբակալվել են հանցագործության մասնակիցներ Էլդար Ավադյաեւը (1980 թ. ծնվ.), Ջոշգուն Ալիեւը (1985 թ. ծնվ.), Խալիդ Սեիդովը (1975 թ.ծնվ.), Թյուրքանե Ռահիմովան եւ Աֆգան Իբրահիմովը:
Հանցագործների նկատմամբ Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի մի քանի հոդվածներով մեղադրանքներով քրեական գործ է հարուցվել:
Քրեական գործը քննում է Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը: Դատարանի հերթական նիստը նշանակվել է հունիսի 23-ին: