Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են հետապնդել ընդդիմությանը. Amnesty International
ՄիջազգայինВВС-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են խախտել մարդու իրավունքներն ու հետապնդել ընդդիմությանը: Այս մասին նշված է Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում:
Զեկույցի համաձայն՝ Ադրբեջանում իրավապաշտպանների աշխատանքը շարունակում է մնալ կաթվածահար վիճակում, նրանց հաշվեհամարները սառեցված են, իսկ հասարակական կազմակերպությունների գրասենյակները, որոնցում աշխատել են նրանք, կնքված և փակված են:
Զեկույցում նշված է, որ վերջին շրջանում իշխանությունները ազատ են արձակել մի շարք քաղբանտարկյալների, որոնցից 12-ը կազմակերպության կողմից ճանաչված էին «խղճի բանտարկյալ», սակայն դա չի նշանակում ադրբեջանական իշխանությունների քաղաքականության փոփոխում, այդ թվում նաև ընդդիմության ու հասարակական կազմակերպությունների հանդեպ:
Զեկույցում ուշադրություն է հրավիրվում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանում փակ են բազմաթիվ խոշոր ՀԿ-ներ, այդ թվում նաև Լրագրողների ազատության ու անվտանգության ինստիտուտը կամ Ընտրությունների մոնիթորինգի և ժողովրդավարական հետազոտությունների կենտրոնը, իսկ այն կազմակերպությունները, որոնք մինչ այժմ աշխատում են, նախընտրում են չքննադատել իշխանություններին:
Amnesty International-ի տվյալներով՝ ներկայումս Ադրբեջանի բանտերում շարունակում են պահվել առնվազն 14 «խղճի բանտարկյալներ», իսկ տեղի ակտիվիստները հայտնում են առնվազն 70 քաղբանտարկյալի մասին: