ԻԼԻՊ-ը սպառնում է Ադրբեջանին. բնակչության շրջանում խուճապ է հասունանում
Միջազգայինnyut.am-ը գրում է.
Մի քանի օր առաջ մեր կայքը տեղեկացրել էր, որ Իսլամական պետությունը ծրագրել է բազմաթիվ խոշոր ահաբեկչություններ կատարել Ադրբեջանում:
Այս տեղեկությունն անհանգստություն է առաջացրել Ադրբեջանի բնակչության շրջանում: Ուստի թեմայի շուրջ Haqqin.az կայքը զրուցել է անվտանգության հարցերով փորձագետների հետ` պարզելու, թե որքանով է ռեալ այդ վտանգը և արդյոք իրենց երկիրը կարող է կանխել հնարավոր սպառնալիքը:
Անվտանգության հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, Ադրբեջանի ԱԱՆ նախկին աշխատակից Իլհամ Իսմայիլը նշել է, որ դա ԻԼԻՊ-ի առաջին նախազգուշացումը չէ Ադրբեջանին:
«Պատահական չէ, որ Ադրբեջանն է նշվում որպես վայր, որտեղ գրոհայինները պատրաստվում են ահաբեկչություն կազմակերպել: Ահաբեկիչների շրջանում շատ են ադրբեջանցիները, ու հենց նրանք էլ կարող են նման նախազգուշացումներով հիշեցնել իրենց մասին: Սակայն առայժմ դրանք միայն սպառնալիքներ են: Որքան ինձ է հայտնի, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հատուկ ծառայությունները սերտ համագործակցում են, ու մեր ԱԱԾ-ն փաստացի գիտի բոլոր ադրբեջանցիների անունները, ովքեր միացել են ԻԼԻՊ-ին:
Միաժամանակ պետք է նշել, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները վերահսկում են իրավիճակը: Այդ հարցում մեծ նշանակություն ունի ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի ու Իսրայելի հատուկ ծառայությունների հետ մշտական փոխգործակցությունն ու տեղեկատվության փոխանակումը»,- ասել է Իսմայիլը:
Իսկ ազգային անվտանգության հարցերի փորձագետ Քյամիլ Սալիմովը համարում է, որ Ադրբեջանը գտնվում է ԻԼԻՊ-ի աշխարհաքաղաքական հետաքրքրությունների գոտում և նման նախազգուշացումներով կազմակերպությունը փորձում է ահաբեկել բնակչությանը: Բացի այդ Ադրբեջանը ԻԼԻՊ-ի գաղափարախոսական հակառակորդն է: «Ադրբեջանը, լինելով մահմեդական երկիր, վարում է հանդուրժողականության քաղաքականություն, քննադատում է ֆանատիկությունը, ինչը շատ է նյարդայնացնում ԻԼԻՊ-ի գաղափարախոսներին: Ու նման հայտարարություններով նրանք ցանկանում են խուճապ սերմանել մեր երկրում»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ թուրքական «Միլլեթ» թերթի տվյալներով` Բաքվում կատարելիք պայթեցումների ու հարձակումների համար արդեն ընտրվել են մահապարտների ու զինյալների մի քանի ջոկատներ: Նրանք հիմնականում Ադրբեջանի քաղաքացիներ են, ովքեր ԻՊ-ի շարքերում բազմաթիվ մարտերի են մասնակցել: Այս խմբերում կան նաև Հյուսիսային Կովկասի քաղաքացիներ:
Ըստ ԻՊ-ի մի գաղտնի փաստաթղթի, որն անցել է Թուրքիայի հատուկ ծառայությունների ձեռքը, Ադրբեջանում ԻՊ մահապարտների ու զինյալների թիրախը լինելու են Բաքվի և այլ քաղաքների ոստիկաններն ու նրանց ընտանիքները: