Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հերքել է թուրքական ռազմակայանի ստեղծման մասին տեղեկությունը
ՄիջազգայինՊաշտպանության նախարարությունը հերքել է տեղեկությունը Ադրբեջանում օտարերկրյա ռազմակայան ստեղծելու մասին: այս մասին հայտնում է «Տրենդը»:
«Տեղեկությունը, որը տարածվել է լրատվամիջոցներում ՝Ադրբեջանի տարածքում որեւէ օտարերկրյա պետության ռազմակայան ստեղծելու մասին, ոչ մի հիմք չունի ու չի համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է Ադրբեջանի պաշտպանության փոխնախարար, ՌՕՈւ հրամանատար, գեներալ լեյտենանտ Ռամիզ Թահիրովը, մեկնաբանելով Ադրբեջանում թուրքական ռազմակայան ստեղծելու մասին տեղեկությունը:
Թահիրովն ասել է, որ 1999-ից սկսած՝ աէրոդրոմը, որը գտնվում է Գաջա Զեյնալաբդին Թագիեւ ավանում, օգտագործվում է Կոսովոյում, Աֆղանստանում ու Իրաքում խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցող ադրբեջանցի զինվորականներին ուղարկելու համար: Աէրոդրոմի տերմինալներից մեկում կա հանգստի սենյակ օդաչուների եւ անձնակազմի համար, որը իրականացնում է օդանավերի տեխնիկական սպասարկումը: Փոխնախարարը նշել է, որ ադրբեջանցի զինվորականերին Աֆղանստան ուղարկելն ու նրանց հետ բերելը իրականացվում է Թուրքիայի ՌՕՈւ տրանսպորտային օդանավերով: Նա նշել է, որ ըստ արձանագրության, որը նախօրեին հաստատել էր Ադրբեջանի նախագահը, այն շենքը, որը գտնվում է Գըզըլ Շյարգ ռազմական ավանի տարածքում ու օգտագործվում է դեռ 90-ականներից, փոխանցվել է վարձակալության երկրում Թուրքիայի ռազմական աթաշեին: Այդ արձանագրությունը հնարավորություն է տալիս վարձակալողին իրականացնել վերանորոգման աշխատանքներ:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 20-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ստորագրել է հրաման, որով հաստատել է արձաննագրությունները Գըզըլ Շյարգ ռազմական ավանում շենքերն ու կառույցները ու Զեյննաալաբդին Թագիեւ ավանի ռազմական աէրոդրոմը Թուրքիայի անձնակազմի օգտագործմանը փոխանցելու մասին: