Դինքի գործով ձերբակալվել է ժանդարմերիայի երկու աշխատակից
Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի նախկին խմբագիր Հրանտ Դինքի գործով ձերբակալությունները շարունակվում են: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ակոս» պարբերականը, Ստամբուլի ժանդարմերիայի աշխատակիցներ Աբդուլլահ Դինչը և Յավուզ Բոզջան կալանավորմա ն պահանջով ուղարկվել են դատարան:
Դատարանը վճռել է կալանավորել Դինչին, իսկ Բոզջան ազատ է արձակվել երկիրը չլքելու պայմանով:
Դինքի սպանության գործով հետաքննություն վարող դատախազ Գյոքալփ Քյոքչուն դատարանին ուղարկած գրության մեջ Դինքի սպանության մասին ասել է, թե դա «հուլիսի 15-ի ձախողված ռազմական հեղաշրջմանը տանող գործընթացում այդ նպատակով արձակված առաջին փամփուշտն է»:
Դինքի սպանության գործի շրջանակում ձերբակալվել է նաև լրագրող Էրջան Գյունը: Այդպիսով, Դինքի սպանության գործով ձերբակալվածների թիվը հասել է 27-ի:
Դատական հաջորդ նիստը կայանալու է օգոստոսի 8-ին:
Ստամբուլի «Ակոս» թերթի հայազգի խմբագրապետ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007 թվականի հունվարի 19-ին`խմբագրությանառջև նրա վրա կատարված զինված հարձակման հետևանքով:
թվականի հունվարի 17-ին դատարանի որոշմամբԴինքի սպանության կազմակերպիչ Յասին Հայալը ցմահ բանտարկությանդատապարտվեց, < /i>իսկ սպանությունն իրականացրած Օգյուն Սամասթը` 22 տարվա ազատազրկման:
թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 5-րդ դատարանը որոշում է կայացրել  Դինքիսպանության գործով դատավարությունը սկսել զրոյից:
Այս անգամ բոլոր ամբաստանյալներին առաջադրվել է «հանցավոր խմբավորման ստեղծման և կառավարման կամ դրանումմասնակցություն ունենալու» մեղադրանքԲացի այդորոշումներ են ընդունվել Դինքի սպանության ժամանակ  բարձրպաշտոններ զբաղեցրած 9 անձանցայդ թվումՍտամբուլի նախկին ոստիկանապետ Ջելալեթին Ջերահի նկատմամբ դատականգործեր հարուցելու կապակցու թյամբ: