Ռուսները Էրդողանի մասին. հաշտվել կարելի է, հավատալ` ոչ…
Ռուսաստանցի պաշտոնյաները եւ քաղաքագետները Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի` Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սանկտ Պետերբուրգում ունեցած հանդիպումից հետո սկսած ընդարձակ եւ թեժ քննարկումներում համոզմունք են հայտնել, որ Էրդողանի հետ «հաշտվել կարելի է, հավատալ` ոչ»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, BBC-ի ռուսական ծառայությունը փորձել է ծանոթանալ նրանցից ոմանց կարծիքներին:
ՌԴ Դաշնային Խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆրանց Կլինցեւիչն ասել է, որ Էրդողանի նկատմամբ իր դիրքորոշումը չի փոխվել:
«Էրդողանը հասկանում է, որ իր շուրջը ստեղծված իրավիճակում Ռուսաստանի հետ հարաբերություններն իր համար օգտակար եւ վստահելի են: Նա նկատի է ունեցել այդ բոլորը: Մեր ղեկավարությունը եւս ճիշտ է վարվում: Վատ խաղաղությունը պատերազմից լավ է», -ասել է քաղաքական գործիչը:
Պետական Դումայի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Լեոնիդ Կալաշնիկովն ասել է.
«Իհարկե, Էրդողանը չի փոխվել: Նրան վստահելը հարցականի տակ է: Դա բարեկամություն չէ, անգամ ջերմ հարաբերություններ էլ չէ: Պուտինը դա լավ է հասկանում»:
Քաղաքական գործիչը հայտնել, որ Էրդողանի նկատմամբ իր վերաբերմունքը չի փոխվել, քանի որ Ռուսաստանի կողմը նրան նետել է Թուրքիայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը:
«Ամերիկան եւ Եվրոպան Թուրքիային զգուշավորությամբ են մոտենում: Ես հասկանում եմ նրանց…Սակայն, Ռուսաստանը վարվելու է իր շահերից ելնելով: Գինովցած Ելցինի` Քլինթոնին բարեկամ անվանելու ժամանակներն անցել են», -ասել է նա:
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությանը կից Հանրային խորհրդի նախագահքաղաքագետ Իգոր Կորոտչենկոն ասել է.
«Իմ անձնական դիրքորոշումն այնպիսին է, որ Էրդողանին չի կարելի հավատալ: Նա արեւելյան քաղաքական գործիչ է եւ ելնում է իր շահերից: Եթե մեզ համար ինչ-որ բան օգտակար է, պետք է միասին աշխատենք: Մեզ պետք է, որպեսզի Սիրիա զենք չանցնի, ինչի համար պետք է փակվի Սիրիա-Թուրքիա սահմանը: Թուրքիան պետք է իրական պայքար սկսի «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ եւ ճանաչի Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի լեգիտիմությունը: Էրդողանի հետ գրկախառնվելու կարիք չկա: Մեր դիրքորոշումը պետք է առավելագույնս պրագմատիկ լինի»:
Սալեխարդի դումայի պատգամավոր Ռոման Արֆեւն էլ BBC-ին ասել է, որ ոչ մի դեպքում ինքը Թուրքիա չի մեկնի եւ երբեք չի ների ռուսաստանյան ինքնաթիռի` թուրքական օդուժի կողմից ապօրինի խոցումը: