Թուրքիայում 300 դիվանագետ կորցրել են աշխատանքը
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը երկրում հուլիսի 15-ին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո հետ է կանչել արտասահմանյան երկրներում աշխատող իր մոտ 300 դիվանագետի:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը` չնշելով, թե հատկապես որ երկրներից են հետ կանչվել ԱԳՆ դիվանագետները:
Նշվում է, որ հետաքննությունից հետո, այն դիվանագետները, որոնց վերաբերյալ կհաստատվի, որ կապ չունեն ռազմական հեղաշրջման փորձի հետ, կվերադառնան իրենց պաշտոններին:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն NTV հեռուստաալջքին տված հարցազրույցում ավելի վաղ հայտնել էր, որ հետ կանչված 32 դիվանագետ անհայտ պատճառներով առանց թույլատրության չեն վերադարձել երկիր:
«Ռեյթեր» լրատվական գործակալությունը` հղում կատարելով ամերիկացի չինովնիկներին, հայտնել է, որ Ամերիկյան Վիրջինիա նահանգի Նորֆոլկ քաղաքում գտնվող ՆԱՏՕ-ի ստորաբաժանումում ծառայող թուրքական սպան ապաստան է խնդրել ԱՄՆ-ում այն բանից հետո, երբ նրան հետ է կանչել թուրքական կառավարությունը՝ կապված երկրում հունիսի 15-ին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձի հետ: