Ադրբեջանի սահմանադրական փոփոխությունները հեռու են ԵԽ չափանիշներից. փորձագետ
Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ առաջարկվող ուղղումները բարեփոխիչ բնույթ չեն կրում: Հանրաքվեի արշավն անցնում է քաղաքացիական հասարակության կաթվածի եւ ակտիվիստների դեմ բռնաճնշումների իրավիճակում:
Նման կարծիք է հայտնել «Թուրան»-ին Ադրբեջանի ընտրությունների մոնիտորինգի եւ ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնի ղեկավար, իրավապաշտպան Անար Մամեդլին:
Ադրբեջանցի փորձագետն ասել է, որ սահմանադրական ուղղումների փաստաթուղթը խորհրդարանում եւ հասարակական-քաղաքական շրջանակներում նախնական քննարկման չի ներկայացվել, ինչը բազմաթիվ հարցեր է ծնում:
«2013 թվականից սկսած Ադրբեջանում ուժեղացել են իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ժողովրդավարական արժեքների կողմնակիցների դեմ ճնշումները: Քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների ձերբակալությունները, ՀԿ-ների մասին օրենսդրական հետադիմական ուղղումները, ԵԱՀԿ-ի Բաքվի գրասենյակի փակումը եւ երկրից արտասահմանյան ՀԿ-ների արտաքսումն այդ գործընթացի սկիզբն էին», -ասել է Մամեդլին` նշելով, որ ներկայիս ուղղումները ոչ բարեփոխիչ ոգի ունեն, եւ չեն պատասխանում իրական սահմանադրական կազմափոխումների պահանջին:
Կենտրոնի ղեկավարը գտնում է, որ Ադրբեջանում 70 քաղբանտարկյալների առկայությունն ու նրանց թվի շարունակական աճը երկրում դեմոկրատական պայմանների բացակայության ակնառու ապացույց է, ինչը խոսում է երկրում ավտորիտարիզմի եւ բռնաճնշումների աճի մասին: Մամեդլիի կարծիքով` Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից առաջարկվող սահմանադրական ուղղումները սահմանափակում են քաղաքացիների իրավունքները եւ ազատությունները, եւ ցուցադրում են ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի առաջ միջազգային պարտավորությունների արհամարհումը իշխանությունների կողմից:
«Եթե այդ ուղղումներն ընդունվեն, ապա Ադրբեջանը ԵԽ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի երկրների մեջ կստանա սահմանադրական մակարդակով իրավունքներն ու ազատությունները սահմանափակող երկրի կարգավիճակ», -ասել է Մամեդլին:
Ադրբեջանի ընտրությունների մոնիտորինգի եւ ժողովրդավարության ուսուցման կենտրոնը շատ 2001-2013 թվականներին կատարել է խորհրդարանական, նախագահական եւ քաղաքապետական ընտրությունների մոնտիորինգ:
2013 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո կենտրոնի ղեկավար Անար Մամեդլին շինծու մեղադրանքներով ձերբակալվել է եւ բանտում անցկացրել 2 տարի 3 ամիս: