Ադրբեջանում 718 ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց արգելվել է դուրս գալ երկրից
ՄիջազգայինԱդրբեջանում հարկային պարտքերի պատճառով 718 ձեռնարկությունների եւ ընկերությունների ղեկավարներին եւ ֆիզիկական անձանց արգելվել է դուրս գալ երկրից:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է fins.azլրատվական կայքը` հղում կատարելով Ադրբեջանի հարկերի նախարարության հաղորդագրությանը:
Նախարարության կողմից հրապարակված բանկերին պարտք ունեցող անձանց ցուցակում նշված է 410 իրավաբանական, 308 ֆիզիկական անձանց անուններ:
Ըստ կայքի` օգոստոսի 11-ի դրությամբ Ադրբեջանում բանկերին պարտք իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանց թիվը կազմել էր 380 հոգի: Նախարարության հրապարակած նոր ցուցակում նշված է արտասահմանցի 3 քաղաքացու անուն:
Այդ առնչությամբ Ադրբեջանի հարկերի նախարարությունից faktxeber.com կայքին պարզաբանել են, որ դա արվել է ադրբեջանական օրենսդրության համաձայն, եւ նշանակում է, որ մինչեւ ցուցակում նշված անձինք չվճարեն պետական հարկը, նրանց չի թույլատրվելու դուրս գալ երկրից:
Azadliq.info-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Ադրբեջանում բանկերին պարտք 2,6 մլն քաղաքացիների մեկ հինգերորդից ավելին ի վիճակի չեն վերադարձնել վերցրած մոտ 1,5 մլրդ մանաթ ծավալի հասնող վարկերը:
Դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի բնակչության յուրաքանչյուր երեքից մեկը պարտք է բանկերին, եւ խորը տնտեսական ճգնաժամում հայտնված Ադրբեջանում չի բացառվում, որ շուտով բնակչության մեկ երրորդին կարգելվի դուրս գալ երկրից:
Ադրբեջանի Ռիսկային փորձագետների խմբի ղեկավար Էլման Սադըգովը report.az-ին տված հարցազրույցում հայտնել էր, որ Ադրբեջանի տնտեսության նորմալ զարգացման համար վարկային միջոցների պահանջը կազմում է 15-20 մլրդ մանաթ` նշելով, որ Ադրբեջանի իրական հատվածը վարկավորման խիստ կարիք ունի: