Պարզվել են Կոլյա Լուկաշենկոյի անհետացման պատճառները
Այս ամռանը պաշտոնական միջոցառումներում Ալսեքսանդր Լուկաշենկոյի որդու՝ 12-ամյա Նիկոլայի բացակայությունը բացատրվում է դպրոցում նրա ծանրաբեռնվածությամբ: Այս մասին հայտնել է Բելառուսի նախագահի մամուլի քարտուղար Նատալյա Էյսմոնտը «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
«Բացի դրանից նա ակտիվ զբաղվում է սպորտով, երաժշտություն է պարապում: Առհասարակ սենսացիա որոնելու որեւէ հիմքեր այստեղ պարզապես չկան»,- ասել է Էյսմոնտը:
Նա հավելել է,որ Կոլյա Լուկաշենկոն այս ամռանը իսկապես չի այցելել «Միսս Բելառուս» մրցույթը, բայց «զարմանալի է, որ ինչ-որ մեկի մոտ այս կապակցությամբ հարցեր են առաջանում»:
Ավելի վաղ բելառուսական լրատվամիջոցները նշել են, որ վերջին ամիսներին Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի որդին սկսել է շատ հազվադեպ հայտնվել պաշտոնական միջոցառումներին: Բարձր մակարդակում Կոլյայի վերջին հանդիպումը մայիսի 21-ին էր Վատիկանում՝ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի հետ:
Վերջին տարիներին Լուկաշենկո ավագը գրեթե բոլոր պաշտոնական միջոցառումներին ներկայանում էր Նիկոլայի ուղեկցությամբ: Տղան ժամանակին հանդիպել է Վլադիմիր Պուտինի, Վիկտոր Յուշչենկոյի, Դմիտրի Մեդվեդեւի, Բարաք Օբամայի հետ: Տարբեր տարիների նա նաեւ հոր կողքին է եղել ռազմական շքերթների ժամանակ, մասնակցել ԱՊՀ գագաթնաժողովներին, ներկա եղել Օլիմպիադաներին՝ Պեկինում ու Սոչիում: