Ղրղզստանն ու Ուզբեկստանը կոնֆլիկտը կարգավորելուց հետո բացել են սահմանը
Ղրղզստանի ու Ուզբեկստանի միջեւ պետական սահմանի անցակետերը սեպտեմբերի 19-ի առավոտյան վերաբացվել են՝ Ունգար -Տուու սահմանամերձ սարի տարածքի շուրջ երկու երկու երկրների միջեւ վեճը հարթելուց հետո, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Օգոստոսի 22-ին Ղրղզստանի ու Ուզբեկստանի պետսահմանի վիճահարույց հատվածում՝ Ունգար Տուու սարի վրա ղրղզյան հեռուստաաշտարակի վերահաղորդիչի տարածքում ուղղաթիռով դեսանտ էին իջեցրել Ուզբեկստանի ՆԳՆ աշխատակիցներին: Նրանք ձերբակալել են Ղրղզստանի ռադիոռելեի կայանի 4 աշխատակիցներին, որոնց:միայն երեք շաբաթ հետո էին ազատ արձակել: Ուզբեկստանն ու Ղրղզստանը նաեւ փակել էին:համատեղ պետսահմանի բոլոր անցակետերը: Ուզբեկական կողմը պահանջել էր վերացնել բոլոր ղրղզական ոստիկանական անցակետերը Օրտո- Տոկոյյան ջրամբարի շուրջը: Ջրամբարը Ղրղզստանի տարածքում է գտնվում, սակայն ԽՍՀՄ ժամանակներից ի վեր այն: փաստացի Ուզբեկստանն է գործածում: Այս տարի Ղրղզստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել Օրտո- Տոկոյյան ջրամբարը հանրապետության բալանսի վրա փոխանցելու մասին:
Ղրղզստանի նախագահի մամուլի ծառայության տվյալներով շաբաթ կայացել են Ուզբեկստանի նախագահի պաշտոնակատար Շավկատ Միրզիյոեւի ու Ղրղզստանի ղեկավար Ալմազբեկ Աթամբաեւի հեռախոսային բանակցությունները, որից հետո սեպտեմբերի 18-ին ուզբեկական կողմը Ունգար Տուու սարի տարածքից դուրս է բերել ՆԳՆ աշխատակիցներին
Ունգար- Տուու հատվածի ընդհանուր մակերեսը 45 հեկտար է: 2013-ին Ուզբեկստանը փորձել է այդ տարածքում իր անցակետը բացել, ինչի հետեւանքով սահմանային կոնֆլիկտ էր սկսվել: Այդ ժամանակ կողմերը հանգել էին խաղաղ լուծման ու «Կերբեն» ռադիոռելեի կայանը շարունակել էր իր աշխատանքը: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Ղրղզստանի ու Ուզբեկստանի պետսահմանի գրեթե մեկ քառորդը մնում էր չսահմանազատված, ինչն էլ սահմանին մշտական կոնֆլիկտների պատճառ է դառնում: Վերջին տարիներին այստեղ մի քանի տասնյակ սահմանային միջադեպեր են տեղի ունեցել՝ զենքի կիրառումով: Ղրղզստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո հանրապետության պետսահմանը դարձել է ԵՏՄ հարավային սահմանը: