Կլինցևիչ. էրդողանի հայտարարությունը Ղրիմի վերաբերյալ կարող է վատացնել հարաբերություննեը Ռուսաստանի հետ
ՄիջազգայինՂրիմի հարցով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի աջակցությունը Ուկրաինային կրում է արարողակարգային բնույթ, ինչը կարող է վատացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: Այս մասին ասել է Դաշնության խորհրդի պաշտպանության և անվտանգության հարցով Ֆրանց Կլինցևիչը:
Ինչպես հաղորդում է Ուկրաինայի նախագահի կայքը, Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին խոստացել է, որ Թուրքիան մտադիր է շարունակել աջակցել Կիևին՝ վերականգնելու Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, այդ թվում՝ Ղրիմի հարցում՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթություններում: Այդ մասին, ինչպես նշվում է հաղորդագրությունում, նա հայտարարել է Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի շրջանակներում՝ քաղաքական գործիչների հանդիպման ժամանակ: Թուրքիան նախկինում էլ Ղրիմի հարցով նույն դիրքորոշումն ուներ:
«Մենք ևս մեկ հաստատում ստացանք. Թուրքիայի հետ մեր «բարեկամությունն» ունի որոշակի սահմաններ: Իհարկե, Ուկրաինային աջակցելու վերաբերյալ արարողակարգային բառերից այն կողմ Ռեջեփ Էրդողանը դժվար թե հեռու գնա»,- ասել է Կլինցևիչը:
Նրա կարծիքով, Էրդողանը հիանալի է պատկերացնում ռիսկի գործոնի չափը՝ ռուս-թուրքական հարաբերությունները նոր-նոր սկսել են կարգավորվել: «Բայց բառերը միշտ չէ, որ դատարկ են հնչում: Այնպիսի տպավորություն է, որ Թուրքիայի նախագահը «փորձում է մեկ դաշնամուրի վրա կատարել մի քանի ստեղծագործություններ»,-ասել է քաղաքական գործիչը:
«Կասկած չկա, որ սա նկատվել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության կողմից, որն էլ համապատասխան եզրակացություններ է արել»,-ասել է սենատորը: