Թուրք զինվորները կշարունակեն մնալ Իրաքում. Յըլդըրըմ
ՄիջազգայինԹուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ թուրք զինվորները դուրս չեն բերվելու Իրաքի տարածքից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
«Իրաքում թուրքական ներկայությունը կշարունակի պահպանվել: Մեր նպատակը ավելի շատ մարդկային ողբերգությունները կանխելն է»,- ասել է վարչապետը: Յըլդըրըմն ընդգծել է, որ Իրաքում կան զինվորներ 63 երկրներից, հետևաբար թուրք զինվորների առկայության դեմ պաշտոնական Բաղդադի բողոքը «լավ նպատակ չի հետապնդում»:
Թուրքիայի մեջլիսը օրերս կողմ էր քվեարկել Իրաքում շուրջ 2 հազարանոց զինված ուժերիտեղակայման ժամկետի երկարաձգմանը` պատճառաբանելով դա «ահաբեկչականխմբավորումների դեմ պայքարելու անհրաժեշտությամբ»:
Իրաքը դատապարտել էր պաշտոնական Անկարայի նման որոշումը: Պաշտոնական Բաղդադըկատարվածն անվանել էր Իրաքի ինքնիշխանության իրավունքի ոտնահարում` պահանջելով դուրսբերել զորքերն իր տարածքից: Թուրքական կողմը, սակայն, մերժել էր այդ պահանջը:
Հոկտեմբերի 5-ին Անկարան և Բաղդադը կանչել էին հակառակ երկրի դեսպաններին` հայտնելուիրենց մտահոգությունը խնդրի առնչությամբ:
Իրաքը հոկտեմբերի 6-ին Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհրդիցպահանջել է արտակարգ նիստ գումարել` կապված իր տարածքում թուրքական զինված ուժերի ներկայության անօրինականության հետ:
Թուրքական զորքերը տեղակայված են Մոսուլի Բեշիքայի ռազմաբազայում: Դրանք այդտեղ են հաստատվել դեռևս 2015 թվականից` «Իսլամական պետություն» ահաբեկչականխմբավորման դեմ պայքարում իրաքցի զինվորներին և քրդական փեշմերգային վարժեցնելու նպատակով: