Իրաքում բոլոր ուժերը պետք է գործեն երկրի իշխանությունների հետ համաձայնեցված կարգով. ԱՄՆ պետդեպի ներկայացուցիչ
ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին հայտարարել է, որ միջազգային բոլոր ուժերը, որոնք ռազմական գործողություններ կծավալեն Իրաքի տարածքում, պետք է գործեն Իրաքի իշխանությունների հետ համաձայնեցված կարգով, գրում է ռուսական РИА Новости գործակալությունը:
«ԶԼՄ-ների կողմից վերջերս տարածված հաղորդագրություններում խոսվում էր այն դերի մասին, որը միջազգային ուժերը պետք է խաղան իրաքյան Մոսուլի ազատագրման գործում: ԱՄՆ-ն բազմիցս խոսել է այն մասին, որ աջակցում է Իրաքի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը, այդ իսկ պատճառով մենք կարծում ենք, որ Իրաքի տարածքում կատարվելիք բոլոր ռազմական գործողությունները պետք է համաձայնեցվեն Իրաքի կառավարության հետ և կոալիցիոն ուժերի անմիջական հովանավորության տակ համագործակցեն նրա հետ»,- իր հայտարարության մեջ նշել է Քիրբին:
Պետդեպի ներկայացուցիչը «պարտադիր» է համարել մոտ ապագայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ համատեղ պայքարը:
Իրաքի վարչապետ Հայդար ալ Աբադիի մամուլի ծառայությունը պաշտոնական հաղորդագրությամբ քննադատել ու անպատասխանատու էր անվանել նախօրեին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարություններն Իրաքի տարածքում թուրքական ԶՈՒ-ի գտնվելու վերաբերյալ:
Նշենք, որ նախօրեին Էրդողանը, մեկնաբանելով Իրաքի վարչապետի՝ իր հասցեին ուղղված քննադատությունը, ասել էր. «Դու իմ զրուցակիցը չես, դու իմ մակարդակին չես, իմ որակին չես: Մենք անելու ենք մեր իմացածը: Ո՞վ է այդ Իրաքի վարչապետը... Տեղդ իմացիր: Թուրքական բանակը քեզանից թույլտվություն չի հարցնելու»:
Հիշեցնենք, որ Իրաքի խորհրդարանը հոկտեմբերի 4-ին որոշում է ընդունել, որով երկրի Մոսուլ քաղաքում թուրքական ԶՈՒ-ի իրականացնելիք ռազմական գործողություններն «անօրինական» են համարվում:
Հոկտեմբերի 5-ին Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Ֆիքրի Ըշըքը հայտարարել է, որ անկախ Իրաքի խորհրդարանի որոշումից` թուրքական ԶՈՒ-ն կմասնակցի Մոսուլի գործողությանը:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ իրենք պատրաստ են ԱՄՆ-ի հետ համատեղ գործողություններ իրականացնել «Իսլամական պետություն» խմբավորման կենտրոն համարվող սիրիական Ռաքքա քաղաքում, ինչից հետո, ամենայն հավանականությամբ, թուրքական ԶՈՒ-ի թիրախում կհայտնվի իրաքյան Մոսուլ քաղաքը, որն Իրաքում ամենամեծ նավթային պաշարներն ունեցող կենտրոններից մեկն է և 2014թ.-ի հունիսի 10-ից գտնվում է ԻՊ-ի հսկողության տակ:
Թուրքական հատուկ նշանակության ուժերն օգոստոսի 24-ի առավոտյան մտել են Սիրիայի տարածք, իրենց իսկ խոսքով, «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայիններից հյուսիսային Ջերաբլուս քաղաքի ազատագրման գործողության շրջանակում:
Շաբաթներ առաջ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Իրաքի հյուսիսում գտնվող Բաշիքա ռազմական ճամբարը, որտեղ տեղակայվել են թուրք զինվորականները, ստեղծվել է Իրաքի իշխանությունների անմիջական խնդրանքով այն ժամանակ, երբ Թուրքիայի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնում էր Ահմեթ Դավութօղլուն: