«Պուտին-Ալիև-Էրդողան» և «Պուտին-Ալիև-Ռուհանի» եռակողմ ձևաչափերի ստեղծումը լուրջ առաջընթաց է. ՌԴ-ում Ադրբեջանի դեսպան
ՄիջազգայինԱդրբեջանական APA լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ Ռուսաստանում Ադրբեջանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն «Վեստնիկ Կավկազա» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ «Պուտին-Ալիև-Էրդողան», ինչպես նաև «Պուտին-Ալիև-Ռուհանի» եռակողմ ձևաչափերը վկայում են լուրջ առաջընթացի և տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն ստեղծելու նախադրյալների ստեղծման մասին:
Մեկնաբանելով Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նախագահների մասնակցությունը Համաշխարհային էներգետիկ համաժողովին և նրանց բանակցություններում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաև միջազգային հանրության մեծ հետաքրքրությունն այդ միջոցառմանը՝ դեսպանը հայտարարել է, որ մնացել է լուծել Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը:
«Մենք՝ որպես եղբայրական երկիր, որպես Ռուսաստանի ու Թուրքիայի հետ մեծ կապեր ունեցող երկիր, ուրախանում ենք, որ նրանց միջև հարաբերությունները շրջվեցին 180 աստիճանով:
Այսօր ողջ ծավալով վերականգնվում են երկու երկրների միջև տնտեսական ու մշակութային կապերը: Այսօր Թուրքիայի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ու Իրանի միջև կապերը շատ կարևոր են տարածաշրջանի ու աշխարհի համար, հատկապես ուժային տարբեր կենտրոնների դիմակայության ֆոնին:
Ես շատ բարձր եմ գնահատում իրավիճակը: Ինձ թվում է, թե դա նոր շրջադարձ է մեր երկրների փոխհարաբերությունների պատմությունում»,- ասել է նա: