Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը մեջլիս կներկայացնի հունվարին
ՄիջազգայինԹուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) ղեկավարի տեղակալ Հայաթի Յազըջըն հայտարարել է, որ կուսակցությունը նախագահական համակարգ հաստատելու վերաբերյալ առաջարկը մեջլիսին կարող է ներկայացնել հունվար մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Միլլիեթ» պարբերականը:
Նա նշել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների մասին իրենց առաջարկը բաղկացած կլինի 12-15 հոդվածներից, որտեղ ներառված կլինի նաև նախագահական համակարգին անցնելու առաջարկը: «Հնարավոր է, որ ապրիլին հանրաքվե անցկացվի»,- ասել է Յազըջըն:
Նա նշել է, որ դեռևս չկա հստակ դիրքորոշում, թե որ երկրի նախագահական մոդելն են իրենք որդեգրելու:
Իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը վերջին ընտրություններից հետո մեջլիսում ունի 317 պատգամավոր, սակայն քվեարկության ժամանակ ունի միայն 316 քվե, քանի որ մեջլիսի նախագահ, ԱԶԿ-ական Իսմաիլ Քահրամանը զրկված է քվեարկելու իրավունքից: Թուրքիայի մեջլիսում սահմանադրական փոփոխություններ անցկացնելու համար անհրաժեշտ է առնվազն 330 պատգամավորական մանդատ: ԱԶԿ-ն բանակցում է «Ազգայնական շարժում» կուսակցության (ԱՇԿ) ղեկավարության հետ: ԱՇԿ 40 պատգամավորների կողմ քվեարկելու պարագայում ԱԶԿ-ն կկարողանա առաջարկն ընդունել մեջլսում և Սահմանադրական փոփոխությունների հարցով հանրաքվե գումարել: