Նաթանյահուն նշել Է պաղեստինցիների հետ հակամարտությունը լուծելու միջոցը
ՄիջազգայինԻսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն արաբականի աշխարհում հրեական պետության նկատմամբ վերաբերմունքի բարելավում Է արձանագրել եւ հույս հայտնել, որ տարածաշրջանում հարեւանների հետ մերձեցումը կօգնի խաղաղության հասնել պաղեստինցիների հետ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հակամարտության կարգավորված չլինելը, նրա խոսքով, մերձավորարեւելյան շատ երկրների չի խանգարել ի դեմս Իսրայելի կարեւոր դաշնակցի տեսնել արմատական իսլամի եւ Մերձավոր Արեւելքում իրանական Էքսպանսիայի դեմ մղվող պայքարում:
«Ես ավելի լավատես եմ, քան երբեւԷ: Եթե ինչ-որ ժամանակ մենք ասում Էինք, թե պաղեստինցիների հետ հարաբերություններում բեկումը կբերի արաբեկան երկրների հետ ավելի կայուն խաղաղության, ապա այժմ ես ավելի հավանական եմ համարում, որ խաղաղությունը ձեռք կբերվի հակառակ ճանապարհով»,-ասել Է կառավարության ղեկավարը Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելայի հետ կայացած հանդիպմանը:
«Ոչ թե պաղեստինցիների հետ խաղաղությունը խաղաղություն կբերի արաբական պետությունների հետ, այլ արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների ամրապնդումը կլինի այն գործոնը, որը խաղաղության կբերի պաղեստինցիների հետ»,-պարզաբանել Է նա:
«Գերազանց նորություններ, աներեւակայելի նորություններ, նորություններ, որոնք ինձ լավատեսություն են ներշնչում. արաբական աշխարհում մեծ փոփոխություններ են տեղի ունենում, արաբական երկրներից շատերը Իսրայելին չեն համարում իրենց թշնամին, այլ նրան ընկալում են որպես իրենց դաշնակցի, նույնիսկ կենսականորեն կարեւոր դաշնակցի իսլամիստական ահաբեկչության, մարտաշունչ իսլամի դեմ պայքարում, որոնց ղեկավարում են Իրանը կամ ԴԱԻՇ-ը»,-ասել Է Նաթանյահուն:
Արաբական աշխարհում Իսրայելի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն միայն Հորդանանը եւ Եգիպտոսը: Անցած տարվա վերջին Իսրայելը նաեւ իր պաշտոնական ներկայացուցչությունն Է բացել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում Էներգիայի վերականգնող աղբյուրների միջազգային գործակալության կենտրոնակայանին առընթեր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին: