Բաքուն ողջունում է ԵՄ-ի Խորհրդի որոշումը
ՄիջազգայինHaqqin.az պորտալի փոխանցմամբ՝ Բաքուն ողջունում է ԵՄ-ի Խորհրդի որոշումը, որով Եվրահանձնաժողովին ու ԵՄ-ի դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինիին մանդատ է տրամադրվել նոր համաձայնագրի շուրջ Ադրբեջանի հետ բանակցություններ սկսելու համար։
Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի մամլո քարտուղար Հիքմեթ Հաջիևը. «Մենք ողջունում ենք մանդատի հատկացումը Ադրբեջանի հետ նոր համապարփակ համաձայնագրի պատրաստման մասին բանակցություններ վարելու համար»։
Հաջիևը համոզվածություն է հայտնել, որ նոր համաձայնագիրը նոր մակարդակի կհանի ԵՄ-ի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները. «Կարծում ենք, որ նոր համաձայնագրի ստորագրումը հնարավորություն կտա ԵՄ-ի ու Ադրբեջանի միջև համագործակցությունը հասցնել որակական նոր մակարդակի, իր ներդրումը կունենա և կստեղծի իրավական հիմքեր կապերի բազմակողմ զարգացման համար»։
Հաջիևի խոսքերով՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովը 2015 թվականի մայիսին Ռիգայում տեղի ունեցած «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովի շրջանակներում «ԵՄ-ի ու Ադրբեջանի միջև ռազմավարական գործընկեևության մասին համաձայնագրրի նախագիծը» հանձնել է ԵՄ-ի հարևանության ու ընդլայնման քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանին։