Լիբանանի նոր կառավարության կազմության շուրջ բանակցությունները շարունակվում են
ՄիջազգայինԼիբանանում նոր կառավարության կազմության շուրջ բանակցությունները շարունակվում են: Այս մասին տեղեկացնում է Լիբանանում Արմենպրեսի թղթակիցը: Ներկայացնում ենք հոդվածն ամբողջությամբ:
«31 հոկտեմբերի նախագահական ընտրութենէն ի վեր ժողովրդային, ինչպէս նաեւ տեղական թէ արտաքին քաղաքական շրջանակներու հայեացքները կեդրոնացած են սահմանադրական կարեւորագոյն յաջորդ հանգրուանին` կառավարութեան կազմութեան վրայ եւ այս գծով ճիգերը արդէն իսկ բաւական ճամբայ կտրած են: Արդարեւ, երկրի եօթը գլխաւոր համայնքներու եւ գործօն ուժերու ներկայացուցիչներ սերտ խորհրդակցութիւններ կ՛ունենան պատկան կողմերուն հետ` իրենց բաժինը ունենալու նախատեսուող կառավարական կազմին մէջ: Առ այդ, խորհրդակցութիւնները կեդրոնացած են 24-էն 30 հոգինոց կառավարութե ան կազմութեան շուրջ, ուր պիտի ներկայացուին կողմերը ըստ սահմանադրութեան տրամադրութիւններուն:
Nոր կառավարութիւնը պիտի ըլլայ կարճատեւ եւ անոր հիմնական աշխատանքը պիտի ըլլայ ընտրական նոր օրէնքի մշակումն ու երեսփոխանական ընտրութեանց նախապատրաստութիւնը: Յունիս 2017-ին կ՛աւարտի ընթացիկ խորհրդարանի պաշտօնավարութեան ժամանակաշրջանը, եւ կողմերը գրեթէ միաձայնութեամբ համամիտ են խորհրդարանական նոր ընտրութեանց կայացման` ամէն գնով մերժելով խորհրդարանի պաշտօնավարութեան անգամ մը եւս երկարաձգումը:
Այս եւ յարակից հարցեր կառավարութեան կազմութեան ճիգերու կողքին արծարծուեցան երէկ կէսօրէ ետք նախագահ Միշել Աունի եւ վարչապետ Սաատ Հարիրիի միջեւ տեղի ունեցած հանդիպումին ընթացքին: Վարչապետ Հարիրի նախագահին փոխանցեց ցարդ իր ունեցած խորհրդակցութեանց արդիւնքները խնդրոյ առարկայ զանազան կողմերու ներկայացուցիչներուն հետ: Պաապտայի պալատի աղբիւրներ դրական որակեցին տեսակցութեան մթնոլորտը:
Երեսուն անդամներէ բաղկացած կառավարութիւնը պիտի ընդգրկէ երկու հայ նախարար: Լաւատեղեակ աղբիւրներու համաձայն հայ նախարարները պիտի ըլլան Յակոբ Բագրատունին եւ Ժան Օղասապեանը»: