Հայաստան-Սերբիա. կադրային լուրջ կորուստներն ու հրաշքի սպասումը
ՍպորտՍերբիայի և Հայաստանի ազգային ընտրանիների առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել ուղիղ ութ տարի առաջ` 2006-ի հոկտեմբերի 11-ին: Այդ օրը գրանցվեց խոշոր հաշվով պարտություն` 3:0:
Այս հանդիպմանը ևս Հայաստանի ընտրանին մոտենում է լուրջ կորուստներով, եթե ոչ ամենալուրջ: Հայաստանի հավաքականի առանցքային խաղացողները բացակայում են խաղադաշտից:Վնասվածքների պատճառով խաղադաշտում չեն Հենրիխ Մխիթարյանը, Յուրա Մովսիսյանը, Արաս Օզբիլիսը, Գևորգ Ղազարյանը, Վալերի Ալեքսանյանը, Արտակ Եդիգարյանն ու Հրայր Մկոյանը:
Սերբիայի հավաքականը լուրջ կորուստներ չունի: Մխիթարյանի ակումբակից Նևեն Սուբոտիչն արդեն մեկ տարի է հրաժարվել է հանդես գալ ազգային բհավաքականի կազմում: Մեկ այլ կիսապաշտպան Ադեմ Լյայիչը ևս տարաձայնություններ ունի երկրի ֆեդերացիայի ղեկավարության հետ:
Կադրային նման խնդիրների վերաբերյալ երեկ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդը հետևյալն ասաց. «Բնականաբար կորուստ է, որ Մխիթարյանը, Օզբիլիսը, Մովսիսյանը և մյուսները բացակայում են: Այժմ ես ինձ խոհարար եմ զգում. եթե ես ունենայի խավիար և փափուկ միս, ապա կպատրաստեի հարսանեկան աղցան, սակայն ես ունեմ կարտոֆիլ, բանջարեղեններ, որոնցից լավ ապուր կարող եմ պատրաստել: Բնականաբար ես ավելի գոհ կլինեի, եթե Մովսիսյանը, Մխիթարյանը և մյուսները լինեին: Իմ բնավորության մեջ չկա լացել, բողոքել... Գուցե հենց վաղն էլ հրաշք կատարվի: Հնարավոր է՝ հենց այս կազմով մենք վաղը հաղթենք և մտնենք Հայաստանի ֆուտբոլի պատմության մեջ»:
Հայաստանի ֆուտբոլի պատմության մեջ մտնելու ակնկալիքով, գլխավոր մարզչի նշած հրաշքին ու նրա կախարդանքին սպասելով, բայց ավելի շատ մեր տղաների անմնացորդ նվիրվածությանն ու կամքի ուժին հավատալով, ուղևորվում ենք Հանրապետական մարզադաշտ: Եվ մի բան էլ` երկրպագուն, 12-րդ խաղացողը ավելի քան կարևոր է: Եվ ինչպես մարզադաշտում սիրում են վանկարել մեր հավաքականին վստահող երկրպագուները` «Հայաստա՛ն, հուպ տուր»: Բեթղեհեմ Արաբյան