Գուտերիշը հայտարարել է կազմակերպության երեք հանգուցային պաշտոններում կանանց նշանակելու մասին
ՄիջազգայինՄԱԿ-ի ընտրված գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշն սկսել Է իր թիմի ձեւավորումը, որն աշխատանքի ձեռնամուխ կլինի 2017 թվականի հունվարի 1-ին: Դեկտեմբերի 15-ին նա հայտարարել Է, որ իր առաջին տեղակալ Է նշանակելու Նիգերիայից Ամինա Մոհամեդին, իսկ դիվանատան պետ՝ Բրազիլիայի ներկայացուցչուհի Մարիա-Լուիզա Վիոտիին:
«Ես գոհունակությամբ եմ հայտարարում այն մասին, որ պատրաստվում եմ Նիգերիայից Ամինա Մոհամեդին նշանակել գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, իսկ Բրազիլիայից Մարիա-Լուիզա Վիոտիին՝ իմ դիվանատան պետ»,-ասված Է Գուտերիշի գրավոր հայտարարության մեջ: Նա նաեւ հայտնել Է, որ մտադիր Է հիմնել հատուկ քաղաքական խորհրդականի պաշտոն, որը կզբաղեցնի Հարավային Կորեայից Կյունգ վա Կանգը՝ 2013 թվականից ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով օգնականը: Նոր գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ այդ կանայք կազմելու են իր թիմի միջուկը, որը նա շարունակելու Է ձեւավորել՝ ղեկավարվելով գենդերային հավասարության եւ աշխարհագրական հավասարակշռության ապահովման սկզբունքով:
55-ամյա Ամինա Մոհամեդը, որը կարեւորությամբ երկրորդ պաշտոնն Է զբաղեցնելու ՄԱԿ-ի քարտուղարությունում, ներկայում Նիգերիայի շրջակա միջավայրի պահպանության նախարարն Է: Մինչ այդ նա համաշխարհային կազմակերպությունում արդեն աշխատել Էր որպես ներկայիս գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունի՝ Կայուն զարգացման նպատակների իրականացման հարցերով հատուկ խորհրդական:
Իր հերթին Մարիա-Լուիզա Վիոտին այժմ զբաղեցնում Է Բրազիլիայի ԱԳ նախարարի՝ Ասիախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի հարցերով տեղակալի պաշտոնը: Բացի այդ, նա զբաղվում Է այն հարցերով, որոնք կապված են ԲՌՀՉՀ-ի (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավաֆրիկյան Հանրապետություն) խմբի հետ: Մինչեւ վերջին ժամանակներս նա Բրազիլիայի դեսպանն Էր Գերմանիայում, իսկ 2007-2011 թվականներին աշխատել Է ՄԱԿ-ին առընթեր երկրի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնում:
Անտոնիու Գուտերիշը հոկտեմբերի 13-ին ՄԱԿ-ի իններորդ գլխավոր քարտուղարն Է նշանակվել Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ: Նա պաշտոնը կստանձնի 2017 թվականի հունվարի 1-ին, նրա լիազորությունների ժամկետը կլրանա 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: