Լեհական ընդդիմությունը պահանջում է հետաքննություն անցկացնել Սեյմի խոսնակի նկատմամբ
Լեհական ընդդիմությունը ստորագրահավաք է սկսել՝ պահանջելով հետաքննություն սկսել Սեյմի խոսնակ Մարեկ Կուխչինսկու նկատմամբ: Ստորագրահավաքի տեքստը հրապարակվել է Akcja Demokracja հիմնադրամի կայքում:
«Դեկտեմբերի 16-ի լույս 17-ի գիշերը նիստերի գլխավոր դահլիճի սահմաններից դուրս Սեյմի կանոնակարգի խախտումներով կարեւորագույն օրենքներից մեկն է ընդունվել՝ երկրի բյուջեն: Նման բան լեհական ժողովրդավարությունը դեռեւս չէր տեսել: Սեյմի խոսնակ Մարեկ Կուխչինսկին խախտել է կանոնները, որոնք պետք է պահպաներ: Նա դահլիճ չի թողել պատգամավորների մի մասին եւ թույլ է տվել Կանոնակարգին չհամապատասխանող քվեարկություն կատարել: Մենք հստակ չենք իմանա, թե ով եւ ինչպես է քվեարկել, քանի որ անվտանգության ծառայությունը լրագրողներին արգելել է լուսաբանել նիստը»,- ասված է ստորագրահավաքի տեքստում:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի՝ ստորագրահավաքի հեղինակները կարծում են, որ Սեյմի խոսնակը գերազանցել է լիազորությունները: Ներկայում հանրագրին ավելի քան 11 հազար մարդ է միացել: 20 հազար ստորագրություն հավաքելուց հետո այն ուղարկվելու է դատախազություն:
Լեհ ընդդիմադիրներն ուրբաթ կեսօրից հետո արգելափակել են Սեյմի աշխատանքը: Պատճառը 2017 թվականից խորհրդարանի Ստորին պալատում լրագրողների աշխատանքը սահմանափակելու՝ Սեյմի մտադրությունն է, ինչպես նաեւ պատգամավորներից մեկին նիստից հեռացնելու մասին Մարեկ Կուխչինսկու որոշումը: