Ընդդեմ խոշտանգումների համաշխարհային կազմակերպությունը Ադրբեջանին կոչ է արել վերջ տալ մարդու իրավունքների խախտումներին
ՄիջազգայինԸնդդեմ խոշտանգումների համաշխարհային կազմակերպությունը միջազգային հանրությանը կոչ է արել միջամտել Ադրբեջանում տիրող իրավիճակին:
Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական azadliq.info լրատվական գործակալությունը: Ադրբեջանական Turan լրատվականում տեղ գտած հայտարարության մեջ ԸԽՀԿ-ն կարեւորել է Ադրբեջանում Նարդարանի գործով ձերբակալված 18 քաղբանտարկյալների նկատմամբ իրականացվող դաժան խոշտանգումներին, անարդար դատավարություններին վերջ տալու անհրաժեշտությունը:
«Այդ երիտասարդները դատապարտված են սպանության, ահաբեկչության, ապստամբության, իշխանությունը ուժով գրավել փորձելու, կրոնական ատելություն սերմանելու եւ այլ անհիմն եւ շինծու մեղադրանքներով»,- ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Կազմակերպությունը նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանում լայն տարածում ունեն դատավորների անօրինությունները, կաշառակերությունը, մարդու իրավունքների խախտումները եւ Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է ուշադրություն դարձնեն այս հանգամանքին: «2014-ին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից քաղաքացիական հասարակության դեմ մեկնարկված բռնաճշումների արդյունքում բազմաթիվ հասարակական կազմակերպություններ այդ երկրում դադարեցրել են իրենց գործունեությունը, ինչի արդյունքում բավականին դժվարացել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների եւ ազատությունների բնագավ առում աշխատելը»,- նշված է հայտարարության մեջ: Ադրբեջանում այլախոհների դեմ իրականացվող բռնաճնշումները, շինծու մեղադրանքների քաղաքականությունը այնքան են ծայրահեղացել, որ իշխանությունները ընդդիմադիր Ժողովրդական ճակատ կուսակցության փոխնախագահ Ֆուադ Ղահրամանլիին եւ ընդդիմադիր թերթի ֆինանսական տնօրեն Ֆաիք Ամիրլիին մեղադրում են արմատականության մեջ: Ընդդեմ խոշտանգումների համաշխարհային կազմակերպությունը, դիմելով Ադրբեջանի նախագահին, գլխավոր դատախազին եւ ներքին գործերի նախարարին, կոչ է արել վերջ տալ Նարդարանի գործով ձերբակալվածն երի նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումներին եւ անարդար դատավարություններին, ազատ արձակել անօրինաբար ազատազրկված անձանց:
Ադրբեջանի իշխանությունները լայնածավալ ճնշումներ են իրականացնում նաեւ խոսքի ազատության նկատմամբ, համացանցային հարթակում կատարված հայտարարությունների համար այդ երկրում սահմանված են մեծ դրամական տուգանքներ, երիտասարդներ են ձերբակալվում, այլընտրանքային տեղեկատվություն տարածելու պատճառով փակվում են անկախ լրատվամիջոցները, խախտվում են լրագրողների եւ բլոգերների իրավունքները, նրանք ճնշումների են ենթարկվում: 2016 թվականի նոյեմբերի վերջին Ադրբեջանի խորհրդարանը հաստատել է օրենքներ, որոնց համաձայն` առցանց «նախագահ Իլհամ Ալիեւի անձÕ « զրպարտության, նրա պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելու համար» նախատեսվում է քրեական պատասխանատվություն: