Լրագրողները Բան Կի Մունին կաշառակերության մեջ են մեղադրել
ՄիջազգայինՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար և Հարավային Կորեայի նախկին արտգործնախարար Բան Կի Մունին մեղադրել են կաշառք վերցնելու համար: Lenta.ru-ի հաղորդմամբ` այս մասին ասվում է Sisa Journal պարբերականի լրագրողական հետաքննության արդյունքում հրապարակված հոդվածում:
Հոդվածում ասվում է, որ Բան Կի Մունը ընդհանուր առմամբ 230 000 դոլար է ստացել որպես «նվեր» Պակ Յոն Չխա անունով գործարարից: 200 000 դոլարի չափով նախնական գումարը գործարարը ՄԱԿ-ի ապագա գլխավոր քարտուղարին հանձնել է 2005-ի մայիսի 3-ին: Դա տեղի է ունեցել նախարարի պաշտոն զբաղեցնող Բան Կի Մունի և նրա վիետնամացի գործընկերոջ միջև բաակցություններից հետո:
Ինչպես պարբերականը մատնանշում է, այն ժամանակ Հարավային Կորեայում Վիետնամի պատվավոր հյուպատոս Պակ Յոն Չխան գումարը հանձնել է մարզական պայուսակով: Իսկ 2007-ին գործարարը Մունին ևս 30 000 դոլար է փոխանցել:
Ինչպես ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը, այնպես էլ գործարարն արդեն հայտարարել են, որ մեղադրանքներն իրականությանը չեն համապատասխանում: Համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարը մեղադրանքները զրպարտություն է անվանել և խոստացել է դատի տալ պարբերականին:
Բան Կի Մունի պաշտոնավարման ժամկետը ՄԱԿ-ում լրանում է 2017-ի հունվարի 1-ին: Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նրան կփոխարինի Անտոնիո Գուտերեշը:
Իսկ Բան Կի Մունն արդեն նշել է, որ ցանկանում է պայքարել Հարավային Կորեայի նախագահի պաշտոնի համար: