Թուրքիան 3 ամիս ժամանակ է տվել հեղաշրջման գործով հետախուզվող իր քաղաքացիներին՝ սպառնալով զրկել քաղաքացիությունից
ՄիջազգայինTert.am-ը գրում է.
Թուրքիայի նախարարների խորհրդի կայացրած նոր որոշման համաձայն Թուրքիայի այն քաղաքացիները, որոնց վերաբերյալ Թուրքիայում սկսված է դատական հետախուզում կամ հետապնդում` երկիր վերադառնալու համար ունեն երեք ամիս ժամանակ, հակառակ պարագայում Թուրքիան սպառնում է նրանց զրկել քաղաքացիությունից:
Ինչպես հաղորդում է թուրքական diken.com.tr կայքը` քաղաքացիությունից զրկվելու ենթակա են այն անձիք, որոնք հակասելով Թուրքիայի քաղաքական շահերին գործունեություն են ծավալում ի շահ այլ երկրի` անտեսելով տվյալ երկրներում աշխատելու` նախարարների խորհրդի կողմից սահմանված արգելքին կամ զինվորական ծառայություն են անցել տվյալ երկրում:
Այս որոշումը, սակայն, չի տարածվի տվյալ անձի ընտանիքի անդամների վրա` կնոջը կամ երեխաներին:
Նշենք, որ ամիսներ առաջ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ռիզե քաղաքում ունեցած իր ելույթի ժամանակ հայտարարել էր, որ հուլիսի 15-ի հեղաշրջման փորձի գործով հետախուզվող և արտասահմանում գտնվող անձանց կարող են զրկել քաղաքացիությունից:
«Հիմա թող լինեն այն երկրի քաղաքացին, ուր որ փախել են», - ասել է Էրդողանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 15-ին Թուրքիայում տեղի է ունեցել ռազմական հեղաշրջման փորձ: Դրան հաջորդել են ձերբակալությունները երկրի զինված ուժերում և այլ կառույցներում, փակվել են բազմաթիվ թերթեր, կազմակերպություններ, կենտրոններ, երկրում հայտարարվել է արտակարգ դրություն: Հեղաշրջման փորձի համար Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրում է «Հիզմեթ» («Ծառայություն») կրոնական շարժման հիմնադիր և իր հակառակորդ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, որը ներկայում բնակվում է ԱՄՆ Փենսիլվանիա նահանգում: