Ռումինիայի առեւտրի նախարարը կառավարությանը մեղադրել է դավաճանության մեջ
ՄիջազգայինՌումինիայի առեւտրի եւ ձեռնարկատիրության նախարար Ֆլորին Ժիանուն հայտարարել Է իր պաշտոնից հեռանալու մասին՝ վերջին 28 տարում ամենաընդգրկուն ժողովրդական բողոքների ֆոնին, տեղեկացնում է BBC-ին:
Նախօրյակին Ռումինիայի ավելի քան 230 հազար քաղաքացիներ դուրս Էին եկել բողոքի ակցիայի՝ այն կոռումպացված պաշտոնյաներին քրեական պատասխանատվությունից ազատելու կառավարության որոշման դեմ, որոնք 200 հազար լեյից (47,5 հազար դոլարից) պակաս վնաս են հասցրել: Ի պատասխան ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ Է կիրառել: Իշխանությունների տվյալներով՝ երկու բողոքավոր եւ երկու ոստիկան թեթեւ վերքեր են ստացել:
Հեռացող նախարարը հայտարարել Է, որ երկրի կառավարությունը դավաճանել Է իր կողմնակիցներին: Facebook-ի իր Էջում Ժիանուն գրել Է, որ պաշտոնաթող Է լինում բարոյական պատճառներով, հանուն իր երեխայի: «Ինչպե՞ս ես կարող եմ նայել նրա աչքերին եւ ի՞նչ կասեմ նրան տարիներ անց»,- գրել Է Ժիանուն:
Վեց երկրներ, այդ թվում՝ Գերմանիան, Ֆրանսիան եւ ԱՄՆ-ը, հրապարակել են հայտարարություն, որում Ռումինիայի իշխանություններին նախազգուշացրել են, որ երկրի միջազգային վարկը եւ Եվրամիության ու ՆԱՏՕ-ի հետ նրա հարաբերությունները դրված են սպառնալիքի տակ:
Ռումինիայի իշխանությունները բացատրում են, որ կոռուպցիոներների համար պատժի մեղմացումը եւ ոչ մեծ պատժաժամկետներով դատապարտյալների համաներումը կօգնեն լուծելու բանտերի գերլցվածության խնդիրը: Փոփոխությունների հակառակորդները կարծում են, որ ներվածների թվում կարող են լինել կոռուպցիայի համար դատապարտված ազդեցիկ քաղաքական գործիչներ: