Human Rights Watch-ը ԵՄ-ին կոչ է արել սանձահարել Ալիևի ճնշումները ընդդիմադիրների նկատմամբ
ՄիջազգայինHuman Rights Watch-ը կոչ է արել Եվրոպական միությանը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին ստիպել ազատ արձակել ձերբակալված քաղաքական ակտիվիստներին, լրագրողներին, իշխանությանը քննադատողներին և դադարեցնել ճնշումները անկախ խմբերի նկատմամբ, թույլ տալ նրանց ազատ գործունեությունը:
«Այսօր` փետրվարի 6-ին, Բրյուսելում տեղի է ունեցել Իլհամ Ալիևի և Եվրամիության պաշտոնյաների հանդիպումը: Իլհամ Ալիևը մասնակցել է Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև կնքնվելիք համաձայնագրերի քննարկմանը»,-ասված է կազմակերպության հայտարարության մեջ:
Հանդիպման նախօրեին մարդու իրավունքների 76 կազմակերպություններ նամակով դիմել են Եվրամիության պաշտոնյաներին և կոչ արել Իլհամ Ալիևի առջև դնել հստակ հանձնառություններ:
«ԵՄ-ն միշտ բարձր է գնահատել մարդու իրավունքների խիզախ պաշտպաններին և միշտ աջակցել է նրանց: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԵՄ-ն ու Ադրբեջանը մտել են համագործակցության նոր շրջան, ժամանակն է, որ Ադրբեջանը համապատասխանի կազմակերպության բոլոր չափանիշներին: ԵՄ-ն տեր կկանգնի իր խոստման, և Ալիևը պետք է դադարեցնի ընդդիմադիր ուժերի նկատմամբ ճնշումները և չպետք է անտեսի մարդու իրավունքների հարցը»,- ասված է Human Rights Watch-ի Եվրամիության գծով տնօրեն Լոթե Լայթի հայտարարության մեջ:
Human Rights Watch-ի հայտարարության մեջ նշված է, որ 2016-ին և 2017-ին Ադրբեջանում իշխանությունների կողմից ընդդիմադիրների, բլոգերների, ակտիվիստնե