Մամեդյարովն ու Մեծամորի ԱԷԿ–ը. «Փաստ»
Ադրբեջանը ոչ մի առիթ բաց չի թողնում Հայաստանի վրա քաղաքական ճնշում գործադրելու: Վերջին օրերին սահմանագծում ռազմական գործողությունների սրացումը, Լապշինի գործը քիչ էին, հիմա էլ Բաքուն որոշել է խոսել Մեծամորի ատոմակայանի վտանգավորության մասին:
Երեկ այդ երկրի ԱԳ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովը հայտարարել է, թե իբր Մեծամորի ատոմակայանը սպառնալիք է: «Այն շատ հնացած է, Չեռնոբիլի տարբերակն է: Բարեբախտաբար, «Ռոսատոմը» լրացուցիչ գումարներ է տալիս: Բայց միևնույն է, այդ ԱԷԿ–ն իր դարն ապրել է: Եթե Աստված չտա, մի բան պատահի, կտուժեն բոլորը, ոչ միայն Հայաստանը»,– РИА Новости–ին տված հարցազրույցում ասել է նա:
Ընդհանրապես, Ադրբեջանը պարբերաբար բարձրացնում է ատոմակայանի հարցը: Անցած տարվա մայիսին էլ Իլհամ Ալիևն էր հայտարարել, որ Մեծամորի ատոմակայանն սպառնալիք է ողջ տարածաշրջանի համար: «Կա տեղեկատվություն այն մասին, որ Հայաստանն ապօրինաբար օգտագործում է այդ կայանի միջուկային թափոնները»,– ասել էր նա Ստամբուլ այցի ընթացքում: «Հայաստանի խորհրդարանի անդամները, քաղաքական գործիչները հայտարարել են, որ ունեն միջուկային զենք` «կեղտոտ ռումբ»: Միջազգային հանրությունը պետք է արձագանքի: Հայաստանի միջուկային սպառնալիքը պետք է չեզոքացվի»,– ասել էր նա:
Դեռ այն ժամանակ ռուս ռազմական փորձագետ Պավել Ֆելգենհաուերը նշել էր, որ այդ տիպի ԱԷԿ–ում ատոմային ռումբ պատրաստելը չափազանց դժվար է, սակայն ԱԷԿ–ի թափոններից «կեղտոտ ռումբ» պատրաստելը տեսականորեն հնարավոր է: «Բայց դա այնքան էլ հեշտ բան չէ, ու անհասկանալի է, թե հայերի ինչին է պետք»,– ասել էր փորձագետը:
Մեկ այլ ռուս փորձագետ, ՌԴ Միջուկային ընկերության անդամ, ՌԴ ատոմային էներգիայի նախկին փոխնախարար Բուլատ Նիգմատուլինն անդրադարձել է Ադրբեջանի հայտարարություններին: «Այս կամ այն կայանի վտանգավորությունն ապացուցելու համար անհրաժեշտ է անցկացնել լրջագույն հետազոտական աշխատանք, ինչը կարող է անգամ տարիներ տևել: Իսկ քանի որ նման աշխատանքներ չեն իրականացվել, ուստի նման պնդումները ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ քաղաքական մերկապարանոց հայտարարություններ»,– ասել է նա:
Մեր կողմից հավելենք, որ իր հայտարարության մեջ Մամեդյարովը ճիշտ համեմատություն չի անում Չեռնոբիլի հետ, քանի որ Չեռնոբիլի ԱԷԿ–ում տեղադրված էր РБМК–1000 տիպի ռեակտոր, իսկ հայկական ԱԷԿ–ում տեղակայված է իր տեսակով միանգամայն տարբեր` ВВЭР–440 տիպի ռեակտոր:
Հաջորդը: ՄԱԳԱՏԷ–ն Մեծամորի ատոմակայանի աշխատանքների և անվտանգության նկատմամբ ոչ մի բողոք չունի: Դեռ 15 տարի առաջ Հայաստանն ու Ռուսաստանը լուրջ վերանորոգում են անցկացրել, և այժմ ԱԷԿ–ն աշխատում է նորմալ ռեժիմով:
«Ռոսատոմի» փորձագետների հետ համատեղ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ԱԷԿ–ի շահագործման ժամկետը ևս 10 տարով` մինչև 2026 թ. երկարացնելու մասին: Ակնկալվում է, որ այդ աշխատանքները կսկսվեն այս տարվա գարնանը և կտևեն մոտ կես տարի: Երկուշաբթի օրը այդ հարցին անդրադարձել էր ՀՀ էներգետիկայի նախարարության մամուլի ծառայությունը` նշելով, որ «ընթացիկ տարում կշարունակվեն ԱԷԿ–ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետների երկարացման աշխատանքները»: Ի դեպ, այդ նպատակով ՀՀ և ՌԴ կառավարությունները համաձայնագիր են ստորագրել, որի շրջանակներում ՀՀ կառավարությունը կստանա 270 մլն դոլարի վարկ և 30 մլն դոլարի դրամաշնորհ:
Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը Տարեցների համար հանրային տրանսպորտը պետք է լինի անվճար. Հ. ԿամենդատյանՔՊ խմբակի ընտրության արդյունքում տաս համար ստացած անձը տապալել է աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման գործընթացը. Հրայր Կամենդատյան2018-ից հետո ժողովրդի մոտ կեղծ դրական սպասումներ առաջացան, որ վարկերի տոկոսներ, տույժեր, տուգանքներ, բոլորը պետությունն է մարելու. Նաիրի Սարգսյան Նույնիսկ սոցիալական խնդիրները բավարար են, որ ժողովուրդն այս անգամ չընտրի Փաշինյանին. Աննա Կոստանյան Իշխող ուժի ընդունած օրենքը հենց «ՀայաՔվե»-ի դեմ է․ Ատոմ Մխիթարյան.Մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենց ընտրությունն է որոշելու երկրի և իրենց վաղվա օրը․ Արմեն Մանվելյան Մարդիկ մոտեցել ինձ շնորհակալություն են հայտնել. Մեսրոպ Մեսրոպյան2025 թվականին ՀԾԿՀ-ն սպառողների կողմից ստացել է 3460 դիմում-բողոք, հանձնաժողովի կարգավորման դաշտում գործող ընկերությունները բյուջե են փոխանցել 10.3 մլրդ դրամ. Մեսրոպ Մեսրոպյան Էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները անփոփոխ են մնացել. ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը հերքո՞ւմ է Գևորգ Պապոյանին. վարկերը կապ չունեն սակագնի հետ «Զանգեզուրի միջանցքը»/TRIPP-ը բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում Կասպյան/Կենտրոնական Ասիայի և Բալկանյան տարածաշրջանների միջև կապը ամրապնդելու համար. Հաջիև Հօգուտ ՀՀ-ի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար դոլարին համարժեք դրամ․ դատախազություն Իմ մենամարտը Իլիա Թոփուրիայի հետ անխուսափելի է․ Արման Ծառուկյան Հնարավո՞ր է արդյոք 100% անվճար բարձրագույն կրթություն ունենալ և ո՞րն է պետության դերը«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում և կմասնակցի ԱԺ ընտրություններին«Հայրենիք» կուսակցության հերթական տարածքային գրասենյակը հանդիսավորությամբ բացվեց Սպիտակում Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի մամուլի ասուլիսը. ՈՒՂԻՂ (տեսանյութ) Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաԻնչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց Եղեգնաձորում բшխվել են «Opel»-ը և «Toyota»-ն․ կա վիրшվոր Հորոսկոպ. Տարվա առաջին խավարումը, որը նշանավորում է նոր փուլի սկիզբը Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքին