Թրամփը հայտարարել Է մեկ տրիլիոն դոլարի ենթակառուցվածքային ծրագրի անհրաժեշտության մասին
ՄիջազգայինԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը Կոնգրեսի առջեւ ունեցած իր ելույթում հայտարարել Է, որ երկրին անհրաժեշտ Է ենթակառուցվածքի զարգացման նոր ծրագիր՝ մեկ տրիլիոն դոլար ծավալով, տեղեկացնում Է Արմենպրեսը:
Նրա խոսքով՝ եկել Է ազգային վերականգնման նոր ծրագրի ժամանակը: Այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ը շուրջ 6 տրիլիոն դոլար Է ծախսել Մերձավոր Արեւելքում, նրա սեփական ենթակառուցվածքը քանդվում Է, նշել Է Թրամփը:
Նախագահը պարզաբանել Է, որ մեկ տրիլիոն դոլարը կարող Է ներդրվել պետական եւ մասնավոր կապիտալի հաշվին: Համապատասխան առաջարկությամբ նա դիմել Է Կոնգրեսին: Ծրագրի իրագործումը, նրա խոսքով՝ թույլ կտա ստեղծել մի քանի միլիոն նոր աշխատատեղ:
Թրամփը ճշտել Է, որ այդ ծրագրի հիմքում կլինի երկու սկզբունք. «գնել ամերիկյանը» եւ «վարձել ամերիկացիների»:
Նախագահը կոչ Է արել վերագործարկել ամերիկյան տնտեսության շարժիչը, որպեսզի ընկերություններն ավելի հեշտությամբ գործեր վարեն ԱՄՆ-ում եւ ավելի դժվար լինի գնալ այլ երկրներ: Նա խոստացել Է իջեցնել հարկադրույքներն ամերիկյան ընկերությունների համար, ինչպես նաեւ հարկային զիջողություններ սահմանել միջին դասի համար: