Արգենտինահայերը բողոքի ակցիա են անցկացրել Ադրբեջանի դեսպանատան առջեւ
ՄիջազգայինԱրգենտինայի հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները մարտի 3-ին բողոքի ակցիա են իրականացրել Ադրբեջանի դեսպանատան առջեւ՝ Ադրբեջանի Սումգայիթ, Բաքու եւ Կիրովաբադ քաղաքներում հայերի ջարդերի 29-րդ տարելիցի առթիվ: Այս մասին հաղորդում է արգենտինահայերի Prensa Armenia կայքը:
Ակցիայի մասնակիցներից Բրենդա Կեշչյանի խոսքով, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ավտորիտար ռեժիմը միլիոնավոր դոլարներ է ծախսում, որպեսզի մաքրի կոռումպացված կառավարության կերպարը, մինչդեռ այդ ընթացքում հետապնդում ու ճնշում են ընդդիմության ու լրագրողներին:
Կեշչյանը նաեւ կոչ է արել ազատ արձակել բլոգեր Ալեքսանդր լապշինին, որին Բելառուսից արտահանձնել են Ադրբեջանին՝ Արցախ այցելելու համար:
Հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները կոչ են արել միջազգային հանրությանը, առաջին հերթին Արգենտինայի իշխանություններին «ճանաչել ինքնորոշված Արցախի Հանրապետությունը որպես ազատ եւ անկախ պետություն, եւ դատապարտել ժխտողականություն իր բոլոր դրսեւորումներով»: