Պուտինը շնորհակալություն հայտնեց Հայաստանին Սիրիային տրամադրած հումանիտար օգնության համար
ՄիջազգայինՌուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին Սիրիային հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՌԴ նախագահը խոսեց Մոսկվայում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Երախտապարտ ենք մեր հայ ընկերներին 2016 թվականի հոկտեմբերին և 2017 թվականի փետրվարին Սիրիային հումանիտար օգնություն ցուցաբերելու համար, որը Հայաստանից Սիրիա փոխադրվեց Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի ինքնաթիռով»,- նշեց ՌԴ Նախագահը:
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ Սիրիայի ժողովրդին հումանիտար օգնություն ուղարկելիս տրանսպորտային փոխադրման հետ կապված համագործակցության համար:
Նախագահներն ընդգծեցին, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի դիրքորոշումները համընկնում են միջազգային և տարածաշրջանային հարցերով:
«Մեր երկրները ձգտում են կոորդինացնել գործողությունները ՄԱԿ-ի շրջանակում, մենք հաջողությամբ գործակցում ենք ԵԱՏՄ-ում և ԱՊՀ-ում ինտեգրացիոն գործընթացների առաջընթացի հարցում, զարգացնում ենք կառուցողական փոխգործակցություն ՀԱՊԿ-ում»,- ասաց Պուտինը:
Սիրիական հակամարտությունից տուժած բնակիչներին մարդասիրական օգնություն ուղարկելու նպատակով ՀՀ կառավարությունըպահուստային ֆոնդից հատկացրել է ավելի քան 46 մլն դրամ:
ՀՀ Նախագահի հանձնարարությամբ սիրիական հակամարտությունից տուժած բնակիչներին աջակցելու համար 2016 թվականիհոկտեմբերի 3-ին, ապա 5-ին Երևանից Սիրիա է մեկնել մարդասիրական օգնություն տեղափոխող երկու ինքնաթիռ: ՀայաստանիՀանրապետության մարդասիրական օգնության բեռների վրա մակագրված էր. «Խաղաղության ջերմ մաղթանքներով Հայաստանից՝Սիրիայի եղբայրական ժողովրդին»:
2017 թվականի փետրվարի 14-ին Հայաստանը Ռուսաստանի աջակցությամբ հերթական մարդասիրական օգնությունն է ուղարկելՍիրիա: