Սանահին վանական համալիրի հին ծածկասալերը փոխարինվել են նորերով
Լոռու մարզի ամենագեղեցիկ վանական համալիրներից մեկի՝ 10-րդ դարում կառուցված Սանահինի վերականգնման գործընթացը շարունակվում է: Աշխատանքները մեկնարկել են 2017-ի սեպտեմբերից: Ճարտարապետն ու շինարարները հույս ունեն այս տարվա ծրագրով սահմանված նախագիծն ավարտին հասցնել մինչ տարեվերջ:
ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը, փոխնախարար Արև Սամուելյանը լրագրողների հետ նոյեմբերի  11-ին շրջեցին համալիրում՝ տեղում հետևելով կատարվող աշխատանքներին:
«Այս տարվա ծավալներով նախատեսվել է հեռացնել շինության արևելյան հատվածի կենտրոնական ճակտոնի լանջերի հին ծածկասալերը և դրանք փոխարինել նորերով:
Հին ծածկասալերի մեջ եղել են արժեքավոր նախշազարդեր, որոնց պիտանի մասը օգտագործվել է վերականգնման գործընթավում: Քանդվել, հեռացվել են լանջերի հին ծածկասալերը: Դրանց մի մասն արդեն նորով է պատված, բայց զգալի հատվածում դեռ աշխատանքներ պետք է իրականացվեն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  նշեց նախագծի հեղինակային հսկիչճարտարապետ Հրանտ Հովսեփյանը:
Նա շեշտեց, որ վանական համալիրում ի սկզբանե նախատեսված է եղել իրականացնել 120 մլն դրամի շինարարական աշխատանքներ:
«Խարխլված հատվածները քանդվելվերաշարվել ենԱյժմ անցել ենք Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու վերականգնմանըԱյնտեղ նույնպեսծածկասալ փոխելու խնդիր կա»,- ասաց ճարտարապետը և հավելեց, որ ինքը գոհ է օգտագործվող նյութերի որակից և հույս ունի, որ մինչ սահմանված ժամկետը՝ 2017-ի դեկտեմբերի 15-ը, այս տարի նախատեսված ծրագրով շինարարական աշխատանքներն ավարտին կհասցվեն:
«Արհովշին» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչ Կարեն Նազլուխանյանն ասաց, որ աշխատանքի վաթսուն տոկոսը կատարվել է, և լավ եղանակի դեպքում տասը օրից իրենք կավարտեն ամրակայման և վերականգնման գործը:
Սանահինի կարևորագույն խնդիրներից մեկն այն է, որ շինության ծածկասալերի արանքում ճյուղեր են աճում, որոնք կարող են ծառեր դառնալ: Պատճառը Լոռվա  մարզի խոնավ կլիմայական պայմաններն են:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արև Սամուելյանի խոսքով՝ հուշարձանների պահպանության և օգտագործման մասին ՀՀ օրենքով՝ հուշարձանը պահպանելու պարտավորությունները դրված են նաև հուշարձանն օգտագործողի և տեղական ինքնակառավարման մարմինների վրա: Հետևաբար օգտագործողները պետք է ժամանակ առ ժամանակ ծածկասալերը մաքրեն խոտերից, ճյուղերից, որպեսզի դրանք՝ մեծանալով ու շատանալով, չվնասեն կառույցը:
Անդրադառնալով Սանահինի տարածքում իրականացված ապօրինի  թաղումներին՝ Սամուելյանը նշեց, որ գործը քննվում է ՀՀ  քննչական կոմիտեում:
Սանահինի միջնադարյան վանական համալիրը գտնվում է Լոռու մարզում՝ համանուն գյուղումներկայումս Ալավերդի քաղաքի շրջագծում։ Հնում Մեծ ՀայքիԳուգարք աշխարհի (նահանգիՏաշիր գավառի մաս է կազմել։ 1996  թվականին ՄԱԿ ԳՄԿ-ն այն ճանաչել է համաշխարհային մշակութային ժառանգությանմաս։
Սանահինի վանական հաստատությունը հիմնել է Հայոց թագավոր Աշոտ Գ Ողորմածը 966 թվականին։ Սանահինը դարձել է Կյուրիկյանների վարչականկենտրոնը և տոհմական դամբարանըինչպես նաև Կյուրիկյան թագավորության եկեղեցական թեմի առաջնորդ-եպիսկոպոսի աթոռանիստը: X-XI դդեղել էմշակութային կենտրոնունեցել է բարձրագույն տիպի դպրոցդրան կից հարուստ գրադարան։ XII դվերջին Տաշիր գավառի կազմում Սանահինը դարձել էԶաքարյանների սեփականությունը և տոհմական հանգստարանը։ Սանահինը  վերածվել է գիտամշակութային կենտրոնինվիրատվությունների հաշվին ձեռքբերել ընդարձակ կալվածքներ։ Համալիրի կազմում են Սուրբ Աստվածածին և Ամենափրկիչ եկեղեցիները, 3 գավիթգրատունըզանգակատունըակադեմիանՍուրբ Գրիգոր փոքրաչափ եկեղեցին՝ մատուռը։