ՀՀ քննչական կոմիտեն քրեական գործով բացահայտել է հափշտակության 10 դրվագ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտվել են մի շարք հափշտակություններ, 2 անձի առաջադրվել է մեղադրանք։
Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ հավելելով. «2017 թվականի նոյեմբերի 16-ին ահազանգ է ստացվել, որ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը տեխնիկական միջոցների գործադրմամբ բացել է էրեբունի վարչական շրջանի  բնակարաններից մեկի դուռը և գաղտնի հափշտակել ապակյա տարա, որի մեջ եղել է կանխիկ գումար՝ 500 դրամ անվանական արժեքով մետաղադրամներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետի հատկանիշներով։ Ստեղծվել է քննչական խումբ, մշակվել քննչական պլան և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝  բնակարանային գողությունը բացահայտելու ուղղությամբ։ Արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնության վերաբերյալ, ովքեր հանդիսանում են Երևան քաղաքի բնակիչներ՝ ծնված 1990 և 1994 թթ։
Բազմակողմանի քննության արդյունքում պարզվել է, որ նույն անձանց կողմից կատարվել են բազմաթիվ այլ հափշտակություններ ևս՝ Երևանի տարբեր վարչական շրջաններում. բացահայտվել է գողության 10 դրվագ, հստակեցվել նրանցից յուրաքանչյուրի դերակատարությունը։  Ըստ դերաբաշխման՝ երիտասարդներից մեկը հետևել է մարդկանց շարժին, իսկ մյուսն իրականացրել հափշտակությունը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ նույն խմբի կողմից կատարված հնարավոր այլ հանցավոր արարքները, դրանց կատարմանը այլ անձանց հնարավոր առնչությունը պարզելու ուղղությամբ։