Կատարելագործվում են հայ փրկարարների լեզվական գիտելիքները
Նոյեմբերի 23-ին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայում մեկնարկեց հայ փրկարարների՝ ռուսերենի իմացության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված առաջին դասընթացը: Այն նպատակ ունի կատարելագործել փրկարարների լեզվական գիտելիքները, ինչը հնարավորություն կտա նրանց հետագայում վերապատրաստվել ՌԴ տարբեր կրթական հաստատություններում:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ԱԻն-ից, դասընթացն անցկացվում է Հայ-ռուսական մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի համագործակցության շրջանակներում՝ Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի լավագույն մասնագետների օգնությամբ:
Դասընթացին մասնակցում է 20 փրկրարար՝ ԱԻ նախարարության տարբեր ստորաբաժանումներից: Այն կտևի շուրջ 4 ամիս, ավարտից հետո մասնակիցները կստանան համապատասխան վկայագրեր:
ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ տնօրենի տեղակալ, փ/ծ գնդապետԱ. Խաչիկյանը, ՀՀ ԱԻ նախարար Դ. Տոնոյանի և ՓԾ տնօրեն Մ. Ղազարյանի անունից շնորհակալություն հայտնելով Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի անձնակազմին, հույս հայտնեց, որ այս նախաձեռնությունը կունենա երկարաժամկետ ընթացք:
Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Ռիբինսկին նշեց, որ ռուսերենի իմացության բարելավումը, կնպաստի երկու երկրների փրկարար ծառայությունների միջև համագործակցության խորացմանն ու սերտացմանը:
-Մենք կանենք առավելագույնը՝ հայ փրկարարների լեզվական գիտելիքները բարելավելո համար, ինչն անշուշտ կծառայի հայ-ռուսական բազմավեկտոր կապերի ամրապնդմանը, - եզրափակեց Ս. Ռիբինսկին:
Նշենք, որ ս.թ. հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԻ նախարար Դ. Տոնոյանն ընդունել էր Երևանում գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնի տնօրեն Սերգեյ Ռիբինսկու գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը պայմանավորվել էին ՀՀ ԱԻՆ ՃԿՊԱ միջոցով մշակել փրկարարների՝ ռուսերենի իմացության կատարելագործման երկարաժամկետ և կարճաժամկետ ծրագրեր, ինչպես նաև՝ հեռահար ուսուցման փաթեթներ: