Կհամարվի արդյո՞ք ազոտային թթվի կիրառումը ահաբեկչություն. Հայոց քաղաքացիական «կոյուղաջրերի» աղբյուրները
Փետրվարի 13-ին Երևանի քաղաքապետարանում ցուցադրական սադրանքներով հայտնի Երկիր Ծիրանի կուսակցության անդամները բեմադրեցին մինչ օրս իրենց ամենահաջողված ակցիան: ԵԾ անդամները, իրենց պնդմամբ, Նուբարաշենի կոյուղաջրերով լի գարշահոտ ապակե տարաներով սլացան քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղղությումբ: Դժվար է ասել, թե ինչ վերջնական նպատակ էին հետապնդում ընդդիմադիրները, քանի որ քաղաքապետարանի աշխատակիցները և ՀՀԿ ավագանիները խոչընդոտեցին կրեատիվ ակտիվիստներին: ԵԾ ավագանին ապտակեց ՀՀԿ ավագանուն, վերջինս համաչափ պատասխանեց, այնուհետև ԵԾ ավագանու մազերից քաշեցին ու հարվածեցին, իսկ հայտնի դերասան, ՀՀԿ ավագանու անդամ Գոռ Վարդանյանն ուժով ընդդիմադրին հեռացրեց դահլիճից:
Լուրեր տարածվեցին նաև, որ ապակե տարաներում ազոտային թթու էր գտնվում: Եթե այս լուրերը հաստատվեն, ապա հետևանքները կարող են շատ ավելի լուրջ լինել, քան ԵԾ անդամները նախատեսում էին: Բանն այն է, որ այդ թթուն շատ վտանգավոր է, և նույնիսկ դրա գոլորշին կարող է առողջությանը ծանր վնաս հասցնել: Գուցե սա էր պատճառը, որ ԵԾ անդամները դեմքը փակել էին դիմակներով: Ըստ քիմիական հանրագիտարանների տված տեղեկության, այս թթվի գոլորշին, ի թիվս բազմաթիվ ծանր հետևանքների, կարող է նաև սրտանոթային համակարգի խափանման պատճառ դառնալ: Սա առավել ուշագրավ է, քանի որ միջադեպի արդյունքում դեռևս միակ հաստատված տուժողը կոմպոզիտոր Մարտին Վարդազարյանն է, ով ավագանիում տեղի ունեցածի հետևանքով հոսպիտալացվել է և սրտի վիրահատություն տարել: Հանրային վայրում նման թունավոր նյութի կիրառման իրավական հետևանքները կարող են կործանարար լինել ԵԾ անդամների ոչ միայն քաղաքական կարիերայի, այլ նաև ճակատագրի համար:
Միջադեպը միանգամից դարձավ սոցիալական ցանցերի և ԶԼՄ-ների միակ քննարկվող թեման: Միանգամից հայտնվեցին ավանդական դարձած մոնտաժված տեսաձայնագրություններ, որտեղ կնոջ ապտակը չկա, իսկ տղամարդունը՝ կա: Հնչած մեղադրանքներին ավելացվեց նաև սեռական ոտնձգությունները, ինչը նույնպես, ըստ ավանդույթի, արվում է նման դեպքերի ժամանակ։ ԵԾ ավագանին հայտարարեց, որ իր կրծքին դիպչել են: Սեռական ոտնձգությունների գծով մասնագիտացած բազմաթիվ քաղաքացիական ակտիվիստներ սա բաց չթողեցին և իրենց ողջ պոտենցիալը ներդրեցին, որ արտասահմանյան դոնորները հասկանան, որ ներկա պահին Արևմուտքում շատ նորաձև թեման իր ուրույն տեղն ունի նաև Հայաստանում, ուստի պետք է պատշաճ կերպով ֆինանսավորում լինի: Գրանտը կգրեն, ըստ ամենայնի, կստանան ավելի շատ, քան ստանում էին առհասարակ, կծախսեն և․․․ Հենց այստեղ է հայոց քաղաքական համակարգի իմպոտենցիայի հիմնական պատճառներից մեկը: Ակտիվիստները չեն փորձելու վիճակագրությամբ ապացուցել Հայաստանում ահագնացող սեռական ոտնձգությունների վտանգը: Դա չեն անելու նաև դոնորները: Ակտիվիստին փող է պետք, իսկ դոնորին՝ ազդեցություն:
Եթե մի կողմ դնենք հռետորաբանությունն ու բարոյափիլիսոփայական լիրիկական շեղումները, ապա երկու կողմերից որևէ մեկին բուն խնդրի լուծում անհրաժեշտ չէ: Ավելին, խնդրի լուծումը հակասում է թե՛ ակտիվիստի, թե՛ դոնորի անձնական շահին: Սա է պատճառը, որ, չնայած տարիներ շարունակ դոնորները ֆինանսավորում են համասեռամոլների հանդեպ հանդուրժողականություն սերմանող ծրագրեր և չնայած այդ գրանտերը ստացող ակտիվիստները բավականին սկզբունքային են թվում (քաղաքապետարանի մուտքի դիմաց տեղի ունեցող ակցիայում նույնպես նրանք առաջնագծում էին), բուն հանդուրժողականությունը չի ավելանում, իսկ երիտասարդների շարքերում անհանդուրժողականությունը նույնիսկ աճում է: Ոչ մեկ չի փորձում բուն խնդրին լուծում տալ․ Ակտիվիստին պետք է փող, իսկ դոնորին՝ մեդիա բովանդակություն: Արդյունքում հանրության մոտ շարունակաբար անկում է ապրում վստահության աստիճանը թե՛ ՀԿ-ների, թե՛ ԶԼՄ-ների հանդեպ:
Սա անհանդուրժողականության աստիճանի հետ մեկտեղ արձանագրվում է նույն գրանտերի շրջանակներում անցկացված հարցումներում: Մի պայծառ օր էլ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը զարմանքով արձանագրում է, որ ԵՊՀ ուսանողներն ԱՄՆ-ն համարում են ահաբեկչության հիմնական հովանավորող: Բա ու՞մ համարեն: «Սասնա Ծռեր» խմբին ոչ «Սպուտնիկ»-ն է արդարացնում, ոչ էլ Russia Today-ը, դա անում է ԱՄՆ կոնգրեսից ֆինանսավորվող ու Բաքվի շահերին ծառայող «Ազատություն» ռադիոկայանը:
ԶԼՄ-ներին էլ բացարձակ չի հետաքրքրում բովանդակային բաղկացուցիչը, որովհետև նրանք էլ են նույն գրանտների հույսին ապրում: Ահա թե ինչու գրվեցին բազմաթիվ ավանդական բիրտ-ռեժիմ ոճի նյութեր, մինչդեռ, բուն խնդիրը մոռացության մատնվեց, քանի որ բուն նպատակը բուն խնդրի հետ կապ չուներ: Ոչ մեկին չի հետաքրքրում Նուբարաշենի բնակիչների խնդիրները՝ կապված կոյուղու հետ: Դա, ըստ ամենայնի, բնակիչներին էլ չի մտահոգում, այլապես, դժվար նրանց ճնշող մեծամասնությունը ՀՀԿ-ին քվե տար։
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն, օրեր առաջ շահարկելով Սերժ Սարգսյանի վարչապետ դառնալու թեման, զգուշացնում էր, որ սրացումներ տեղի կունենան: Պարզ է, որ նա սեփական վարչապետության մասին չէ, որ հոգ է տանում… Ո՛չ Նիկոլը, ո՛չ էլ Զարուհին վարչապետի կամ որևէ այլ լուրջ քաղաքական պաշտոն զբաղեցնելու ամբիցիաներ չեն կարող ունենալ՝ թանկացումների դեմ անցկացվող երթը և Փոստանջյանի ակցիաները դրա վառ ապացույցն են: Այս սրացումները միանգամայն այլ մարդու փորացավի արտացոլանք են: Նույն Փաշինյանը միջադեպից րոպեներ անց շտապեց քաղաքացիներին հավաստիացնել, որ ՀՀԿ-ն միայն բռնի ուժն է հասկանում, հասկանալով, որ քաղաքական որևէ այլ տարբերակով հնարավոր չի ավարտել «Սասնա Ծռեր»-ի սկսած գործը և Կարեն Կարապետյանին կարգել վարչապետ: