Մարտի 1-ի դատավարությունը կայանալու է այստեղ՝ հրապարակում. Մակեյան
Ազատության հրապարակում տեղի ունեցավ «Հանուն Հայաստան պետության ճակատ»-ի երրորդ հանրահավաքը: Այս մասին հայտնում է ORER.am-ը: Սուսաննա Մուրադյանը հնչեցրեց ճակատի կոչը:
«2013-ի ես խոհեմության կոչեր էի անում մի մարդու, միամիտ էի, ասում էի՝ խաղաղ հեռացեք, ինչ իմանայի՝ այդ մարդը սոսնձվել է աթոռին, որը երբեք իրեն չի պատկանել։ Որ ստախոս է, դրանում համոզված էինք, բայց որ Tert.am-ին տված հարցազրույցում աճպարարություն պիտի աներ՝ մեզ խաբելու, չէինք էլ ենթադրում երևի։
Սիրելի հայրենակիցներ, 2008 թվականին բռնությամբ և արյամբ ձեռք բերված իշխանությունը կեղծված հանրաքվեի միջոցով մեզ պարտադրված Սահմանադրության օգնությամբ երկարաձգելու ծրագրի իրագործումը մոտեցել է ավարտական փուլին։ Մարտի 19-ին Tert.am կայքին տված հարցազրույցով նա բռնված գրպանահատին հարիր աճպարարությամբ և փաստարկներով, ըստ էության, հայտնեց, որ դրժում է հրապարակայնորեն տրված պաշտոնական խոստումը՝ կառչած է մնալով երկրի ղեկավարի պաշտոնից: Առաջինը դիմում ենք ՀՀԿ և շարքային ՀՅԴ անդամներին՝ կոչ անելով սթափվել և միանալ բողոքին բողոքին»,- հայտարարեց նա։
Ճակատի անդամ Պետրոս Մակեյանի խոսքով՝ Ժիրայր Սեֆիլյանի նկատմամբ կայացված վճիռը ցույց է տալիս, որ իշխանությունները վախենում են նրա տեսակից:
«Հայաստանում արդարադատություն գոյություն չունի։ Հայաստանում գոյություն ունի վրեժխնդրություն։ Ժիրայրի, Գևորգի և մնացած տղաների նկատմամբ իրականացվել է վրեժխնդրության դատավճիռ»,- ասաց նա: Մակեյանն առաջարկեց Ազատության հրապարակում Մարտի 1-ի գործով հրապարակային դատավարություն սկսել:
«Մարտի 1-ի հանցագործները ազատ թրև են գալիս, պատվիրատուները իշխում են, բայց Արցախի համար պայքարող տղաները բանտերում են:
«Դատավարությունը կայանալու է այստեղ՝ հրապարակում՝ համայն հայության տեսադաշտում, սփյուռքի մասնակցությամբ։ Մինչև ապրիլի 9-ը պետք է կազմակերպենք այդ դատավարությունը՝ բոլոր ատրիբուտներով՝ դատավորով, փաստերի ներկայացմամբ։
Այդ վճիռը կլինի ժողովրդի վճիռը, որը իրավաբանորեն կիրականացվի առաջին լեգիտիմ իշխանության արդար դատարանի կողմից»,- նշեց Մակեյանը։
«Երեք նախագահ է փոխվել: Գնալով Հայաստանում կյանքն ավելի է վատացել: Պետք է ստեղծվի ժամանակավոր կառավարություն, որը մեկ-երկու տարի կղեկավարի և Հայաստանում կվերականգնի սահմանադրական կարգը: Ռեժիմի կողմից այնպիսի վիճակ է ստեղծվել, որ ամեն ոք իրեն մեղավոր է զգում. «Մարդիկ մտածում են` ինչպե՞ս կարող եմ Սերժի դեմ խոսել, երբ 10 000 դրամ եմ վերցրել»,- ասաց ճակատի անդամ Ալբերտ Բաղդասարյանը: