Իմ մեծագույն ցանկությունն է, որպեսզի համայնքի բնակչության մտածողության մեջ ամրապնդվի համախմբվածության և սրտացավության գաղափարն իրենց բնակավայրի հանդեպ
Ճշտապահություն, կարգ ու կանոն, հարգանք ու առաջընթացի կամք: Երկու տարի առաջ աշխարհայացքի և կյանքի այսպիսի ռիթմ որդեգրեց Արաբկիր վարչական շրջանի նորընտիր ղեկավարի՝ Հովհաննես Վարդանյանի ղեկավարությամբ:
Արցախյան ազատամարտի բովում ձևավորված ուրույն կենսագրությունը, ուժային կառույցներում ունեցած փորձը, բնական է՝ կուռ ու հստակ ուղի կանխատեսեցին Արաբկիրի համար՝ հետընթացը դարձնելով չկիրառվող հասկացություն, իսկ առաջընթացն ու համաչափ զարգացումը՝ գործունեության նպատակ: Ներկայիս Արաբկիրի մշակութային, սոցիալական և վերականգնողական բուռն ընթացքը հուշում է՝ գաղափարից դեպի իրականություն տանող ճանապարհը կամքն է, խոսքի և աշխատանքի համարժեքությունը:
ՎԱՐԿԱՆԻՇ թեմատիկ ամսագրի զրուցակիցն է Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Հովհաննես Վարդանյանը:
-Պարո՛ն Վարդանյան, ղեկավարում եք Արաբկիրը՝ Երևանի ամենախոշոր ու ամենից ավելի ուշադրության կենտրոնում գտնվող համայնքներից մեկը: Նախ խոսենք համայնքում առկա խնդիրների և ապագա ծրագրերի մասին:
-Արաբկիր համայնքի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը շատ են. դրանց մի մասն ընթացքի մեջ է, մյուսները՝ նախապատրաստական փուլում: Յուրաքանչյուր արաբկիրցու խնդիրն իմ խնդիրն է: Մենք կարևորում ենք հետևողական աշխատանքը, որպեսզի համայնքին ու բնակչին անհանգստացնող հարցերը չլուծված չմնան: Ես այն մարդկանցից եմ, ում համար համայնքի խնդիրներով զբաղվելը ոչ թե աշխատանք է, այլ հաճելի գործընթաց: Հենց սա է մեր հաջողության գրավականը: Մենք սիրում ենք Արաբկիրը և պատրաստ ենք ամեն բան անել, որպեսզի արաբկիրցին իրեն ապահով, հարմարավետ ու լավ զգա:
-Վերջերս Դուք ճանաչվել եք լավագույն վարչական շրջանի ղեկավար: Ո՞րն է Ձեր հաջողության գրավականը և ինչո՞վ է պայմանավորված բնակիչների սերն առ Ձեզ:
-Պարզապես սիրով եմ կատարում իմ պարտականությունները, իմ առօրյա աշխատանքը, իսկ գնահատում են բնակիչները: Արաբկիրն իմ տունն է, իսկ արաբկիրցին՝ իմ ընտանիքը: Իմ և թիմիս այս աշխարհայացքի շնորհիվ է ձևավորվել ժողովրդի սերը, հարգանքը մեր կատարած աշխատանքի նկատմամբ:
-Վայելելով արաբկիրցիների սերը և հարգանքը՝ արդյո՞ք կցանկանայիք հետագայում Ձեզ տեսնել այլ պաշտոնում:
-Տարբեր պաշտոններ եմ զբաղեցրել՝ բազում գործառույթներով: Հիմա, երբ երկու տարի է, ինչ զբաղեցնում եմ Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավարի պաշտոնը, ցանկանում եմ անել ամեն բան, որպեսզի կարողանամ հնարավորինս արդարացնել բնակիչների և, ինչու ոչ, նաև իմ սպասելիքները: Չափազանց պահանջկոտ եմ իմ աշխատանքի նկատմամբ և չեմ ցանկանում, որպեսզի որևէ գործ կամ ծրագիր ինքնանպատակ լինի: Թիմային աշխատանքով ջանում ենք հասնել այն բանին, որ մարդկանց սպասելիքները չանտեսվեն:
-Երկու տարի է արդեն՝ ղեկավարում եք Արաբկիր համայնքը: Ի՞նչ փոփոխություններ են եղել այս ժամանակահատվածում, և արդյո՞ք Ձեզ գոհացնում է այժմյան Արաբկիրը:
-Իմ ղեկավարման տարիների ընթացքում կյանքի են կոչվել բազում ծրագրեր, լուծվել են բազմաթիվ խնդիրներ՝ կանաչապատում, այգիների կառուցում, բակային տարածքների վերանորոգում: Կարող եմ երկար թվել, սակայն դրանից կարևոր է արաբկիրցիների գնահատականը և սերը: Երկու տարին մեծ ժամանակահատված չէ, սակայն մեր աշխատանքների շնորհիվ Արաբկիրը նոր շունչ է ստացել: Փորձել ենք այս ընթացքում այն ավելի հարմարավետ դարձնել: Դեռ շատ ծրագրեր ունենք, սակայն դրանց մասին վաղ է խոսել: Կատարած աշխատանքների մասին պետք է խոսեն արդյունքները:
-Ո՞րն եք համարում ամենամեծ ձեռքբերումը և ամենամեծ բացթողումը Ձեր պաշտոնավարման օրոք:
-Այս ընթացքում լուծվել են բազմաթիվ խնդիրներ, սակայն չենք կարողացել խուսափել նաև բացթողումներից: Այդ իսկ պատճառով շատ ավելի մեծ պատասխանատվությամբ և պատրաստակամությամբ սկսեցի աշխատել, որպեսզի շտկեմ բոլոր թերությունները: Երբ համայնքի բնակիչը տեսնում է, որ ղեկավարը սրտացավորեն և մեծագույն նվիրումով է աշխատում, ինքն էլ է փորձում լումա ունենալ համայնքի կայացման մեջ: Իմ մեծագույն ցանկությունն է, որպեսզի համայնքի բնակչության մտածողության մեջ ամրապնդվի համախմբվածության, հավատքի և սրտացավության գաղափարն իրենց բնակավայրի հանդեպ:
-Յուրաքանչյուր ղեկավար՝ ունի ոճի կարևորագույն տարրեր, արտաքին և ներքին առանձնահատկություններ, անցյալից դրվագներ, ծագում: Ո՞րն է է Ձեր ուժի գաղտնիքը:
-Բնութագրելով ինքս ինձ՝ պետք է ասեմ, որ արտաքուստ թափանցիկ, ներքուստ՝ համբերատար մարդ եմ:
Համբերատարության շնորհիվ միայն կարելի է աշխատել մարդկանց հետ, թիմային աշխատանքում հաջողության հասնել: Կարծում եմ՝ իմ մասին այդպես կարտահայտվեն հարազատներս ու մտերիմներս, մարդիկ, ովքեր վաղուց կամ նոր են ինձ ճանաչում:
-Քաղաքական-հասարակական հայտնի գործիչները Ձեզ բնութագրում են որպես հավաքական հատկանիշների կրող, պատասխանատու, հավատարիմ ու լուրջ անհատ: Հերոս, փրկիչ, իմաստուն. ղեկավարին բնորոշ այս կերպարներից ո՞րն է Ձեզ առավել հոգեհարազատ:
-Եթե ղեկավարվել, ապա միայն իմաստուն մարդու կողմից: Ինքնագովություն չէ, սակայն թվարկված բնորոշումներից ինձ հատկապես իմաստուն հատկանիշն է հոգեհարազատ:
-Արաբկիրը Երևանի կենսագործունեությունն ապահովող ամենակենսունակ և բազմամարդ վարչական շրջանն է: Հաճախ Ձեր խոսքում նշում եք «իմ արաբկիրցի»: Ո՞րն է արաբկիրցու ու առհասարակ հայի առանձնահատկությունը Ձեզ համար:
-Ապրել եմ, ապրում եմ և շարունակելու եմ ապրել Արաբկիրում: Այն Երևանի իմ ամենահարազատ վայրն է: Արաբկիրում նաև իմ երեխաներն են ապրում, «իմ արաբկիրցիները»: Ջանում եմ այնպես ապրել, ղեկավարել ու արարել, որպեսզի նրանք երբեք գլուխ չխոնարհեն իմ քայլերի համար:
-Արցախյան պատերազմի բովով թրծված, ուժային կառույցներում կենսագրական ուրույն ուղի անցած գնդապետ, քաղաքական գործիչ եք: Սկզբունքներ, կանոններ, որոնք ինքներդ եք այս ընթացքում սահմանել Ձեզ համար՝ և' որպես ղեկավար, և' որպես անհատ:
-Թե' որպես ղեկավար, թե' որպես քաղաքացի սկզբունքը մեկն է՝ լինել պատվախնդիր, արդար ու անդավաճան:
-Որպես Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար՝ աչքի եք ընկնում բնակիչների հետ երկխոսությամբ, սոցիալական ծրագրերի իրականացմամբ, հնի ու նորի համադրական մոտեցմամբ: Արդյունքը գոհացնո՞ւմ է:
-Իմ գործունեության ընթացքում գրանցված արդյունքները բավարար են, սակայն լավագույնին, առավելագույնին հասնելու համար անելիքները շատ են: 2018թ.-ին իրագործելու բազմաթիվ ծրագրեր ունենք, որոնք կյանքի են կոչվելու ամբողջությամբ: Արժանավայել լուծում են գտելու բոլոր այն ծրագրերը, որոնք առաջ են քաշվել քաղաքապետի գլխավորությամբ և քաղաքական թիմի՝ ՀՅԴ կուսակցության կողմից: Մինչև 2020 թվականը մեր առջև դրված բոլոր ծրագրերը իրագործվելու են պատշաճ կերպով:
-Ամենաարժեքավոր պարգևները նրանք են, որոնք տալիս են պատիվ: Վերջերս Ձեզ շնորհվեց «Տարվա լավագույն վարչական շրջանի ղեկավար» մրցանակը, ի՞նչ զգացողություն ունեցաք:
-Ուրախ եմ «Տարվա լավագույն վարչական շրջանի ղեկավար» կոչմանն արժանանալու համար: Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում International Media Holding-ին և նրա նախագահ Արման Վարդանյանին: Այդ գնահատականը ձևավորվել է սոցիոլոգիական հարցումների հիման վրա, ինչը ես անչափ կարևորում եմ: Իսկապես հաճելի անակնկալ էր. բոլոր պարգևատրումներն էլ, մրցանակներն էլ ոգևորող են, քանի որ դրանք խոսում են արածդ աշխատանքը գնահատելու մասին: Լավագույն թաղապետի կոչումը որքան հաճելի է, այնքան էլ պարտավորեցնող:
-Ձեր երազանքը՝ Արաբկիրը տեսնել...
-Ապագայի Արաբկիրը պետք է լինի ավելի բարեկարգ, իսկ արաբկիրցին՝ համախմբված ու բարեկիրթ: Այսպիսին է իմ ցանկությունն ու նպատակը:
-Ո՞րն է Ձեր «աքիլլեսյան գարշապարը»...
-(Ժպտում է,-խմբ) Ինձ հարիր չէ թուլություն ցուցաբերել:
-Սիրելի գիրք, որը հաճախ եք վերընթերցում:
-Ամենաիմաստուն ու բժշկող Սուրբ գիրքը՝ Գ. Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» ստեղծագործությունը կամ ինչպես ժողովուրդն է ասում՝ «Նարեկը»:
-Մասնագիտությամբ լինելով իրավագետ՝ ի՞նչ բացթողումներ կան վարչական կառույցների ղեկավարման համակարգում:
-Աշխատող ղեկավարի աշխատակազմում բացթողումներ գրեթե չպետք է լինեն:
«ՀայաՔվե»-ն բանակցում է առողջ ազգային քաղաքական ուժերի հետ․ Ցոլակ ԱկոպյանԱՄՆ- Իրան հակամարտությունը ինչ նոր հավանական վտանգներ է իր մեջ պարունակում․ Կարապետյան Լավ մասնագետները՝ տնտեսության կայունության և աճի հիմքում. ԶՊՄԿ-ի օրինակը Մենք հիշում ենք Ալիևի մատ թափ տալը, իսկ դու գնացել ձեռքն ես սեղմում. Արշակ ԿարապետյանՏնտեսական ծրագիր, որը Հայաստանը կդարձնի ավելի բարեկեցիկ․ միացե՛ք մեզ Կենսաթոշակառուների այսպիսի վիճակը պետության համար ամոթալի է․ Դավիթ ՀակոբյանԹուրքիան խանդավառվել է Փաշինյանի հայտարարություններից Ի՞նչ է Երևանում փնտրելու Մարթա Կոսը Հայաստանում վարելահողերի շուրջ 50%-ը չի մշակվում․ ի՞նչ անել. Տիգրան Դումիկյան ՔՊ-ում այժմ էլ մարզպետների ձայներն են հաշվում Փաշինյանի հակաեկեղեցական արշավը վտանգված է Սփյուռքը պետք է լինի Հայաստանի շարունակությունը և մասնակցի որոշումների ընդունմանը․ Ատոմ ՄխիթարյանՊահպանելով, զարգացնելով և պաշտպանելով հայերենը՝ մենք պաշտպանում ենք ոչ միայն մշակույթ, այլև պետականություն․ Նաիրի Սարգսյան Մենք բացում ենք պատմության նոր էջ՝ վստահ և արժանապատիվ քայլերով. Գագիկ Ծառուկյան«Կոպտերներ». երբ ու ինչպես առաջին անգամ ստեղծվեցին դրանք. «Փաստ»Converse Trusted. Վերաֆինանսավորման բիզնես վարկ՝ վարկային արձակուրդի հնարավորությամբՍտեղծվել է մոլեկուլ, որը ինքնահավաքվում է արևային մարտկոցների մեջ Սամվել Կարապետյանը տարիներ շարունակ Արցախում ծնված յուրաքանչյուր չորրորդ երեխայի ընտանիքին նվիրաբերել է 4000- ական ԱՄՆ դոլար. տեսանյութ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ (21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ)․ «Անդադար ակցիա» Երևանում, հանքահորի պայթյուն Չինաստանում, մարդատար ինքնաթիռի խոցում Սինայի թերակղզում. «Փաստ»Հայաստանի ղեկավարությունը երկիրը տանում է ինքնասպանության՝ և՛ տնտեսապես, և՛ քաղաքականապես. «Փաստ»«ՀայաՔվեն» արդեն նաև Մասիսում էԿգործակցենք մաքուր հետագիծ ունեցող նոր քաղաքական ուժերի հետ. Ավետիք Չալաբյան Ո՞վ կարող է հանդես գալ որպես Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման շահագրգիռ կողմ. «Փաստ»Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Ավստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին «Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»Չորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»«Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալ ՔՊ-ի հետ համագործակցության ոչ մի եզր այլևս չունենք. Վստահ եմ՝ մենք հաջորդ խորհրդարանում հաստատ լինելու ենք. Էդմոն ՄարուքյանՄեր երկրում՝ հազարավոր մարդիկ կանգնած են այս խնդրի առաջ․ Նարեկ ԿարապետյանԵՄ-ում չեն կարողացել համաձայնեցնել հակառուսական պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը Ռուսաստանը մշակում է նոր հիպերձայնային զենք, հայտնել են Գլխավոր շտաբում Amazon-ը դարձել է ԱՄՆ ամենամեծ ընկերությունը տարեկան հասույթի գծով՝ առաջ անցնելով Walmart-իցԱջափնյակում տեղի ունեցած միջադեպով քրեական վարույթի շրջանակում 1 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվելՄակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Versace-ն ներկայացնում է Pivot պայուսակը. 3,300 դոլար արժողությամբ դասական պայուսակի նոր մեկնաբանությունըՓաշինյանը գրեթե ամեն օր ֆեյսբուքով սրտիկ է ցույց տալիս, ձեզ վերագրո՞ւմ եքՈչ ոք չի կարող չեղարկել Արցախյան նոր շարժման հնարավորությունը. Աննա ԿոստանյանՆորարար տեխնոլոգիաներով ուժեղացող Հայաստան. Ուժեղ ՀայաստանԱՄՆ-ը 3 օրում 68 ռшզմական բեռնատար ինքնաթիռ է տեղափոխել Մերձավոր Արևելք Մեզ ինչպիսի՞ ղեկավար է պետք․ հարցում Տավուշի մարզումԻրենց մեծ պարգևավճարներ, իսկ թոշակառուն ծախսելու տեղ չունի՞ և ծախսելու ձևը չգիտի՞«40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի Մորտո