ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1979 թվականի նոյեմբերի 23-ին Երևանում:
Ուսանողական տարիներին վարել է «Խաչմերուկ» հեղինակային քաղաքական վերլուծական հաղորդումը Հայրենիք հեռուստաալիքում‌, ապա աշխատել մի շարք թերթերում‌, ինչպես նաև «Ռեգնում» լրատվական գործակալությունում‌։
2004 թվականին ծավալված ուսանողների և երիտասարդ գիտնականների «Հանուն գիտության զարգացման» շարժման հիմնական նախաձեռնողներից և համակարգողներից մեկը‌։
Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության հիմնադիր անդամ է: 2016 թվականի հոկտեմբերի 30-ին ընտրվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ:
2000 թվականին ավարտել է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի բակալավրիատը, 2002 թվականին ավարտել է նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: 2004 թվականին ավարտել է ՀՀ Պետական կառավարման ակադեմիան։ 2005 թվականին ավարտել է ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ասպիրանտուրան, որտեղ պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն և ստացել գիտությունների թեկնածուի աստիճան[2]։
• Աշխատել է «Ավրորա մրցանակ և 100 կյանք» նախաձեռնության հետազոտական խմբի ղեկավար Հայաստանի Զարգացման Նախաձեռնություններ (IDEA) հիմնադրամում,
• Աշխատել է Բազմակուսակցական Ժողովրդավարության Նիդեռլանդական Հիմնադրամում (NIMD) որպես քաղաքական և ռազմավարական պլանավորման փորձագետ:
• Աշխատել է Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամում (IFES) որպես ընտրողների իրազեկման ծրագրի համակարգող
• Եղել է գիտաշխատող ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում:
• Աշխատել է Հայաստանի ազգային արխիվում որպես արխիվագետ:
• Դասախոսել է Երևանի պետական համալսարանում: Սակայն ինչպես նշված է որոշ աղբյուրներում, 2013 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո, երբ ԵՊՀ որոշ պաշտոնյաներ «կոպտորեն խոչընդոտեցին ուսանողական դասադուլի շարժմանը», Արարատ Միրզոյանը հանդես եկավ այդ պաշտոնյաների պահվածքը դատապարտող հայտարարությամբ, ինչից հետո ԵՊՀ-ն չերկարացրեց նրա հետ աշխատանքային պայմանագիրը‌
Ամուսնացած է, ունի մեկ դուստր և մեկ որդի։