ՀՀ-ում ոչ թե օրենքը չեն հարգում, այլ երթևեկությունն է սխալ կազմակերպված. փաստաբանը՝ տեսախցիկների ու արագաչափերի գործունեության կասեցման մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում հանձնարարեց ժամանակավոր կասեցնել արագաչափերի ու տեսախցիկների գործունեությունը: Հանձնարարականի հետևանքների, փոփոխության ազդեցության և այլ հարցերի շուրջ Tert.am-ը զրուցեց մի շարք վթարների գործերով փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանի հետ:
-Պարո՛ն Բաղդասարյան, ի՞նչ ազդեցություն կունենա տեսախցիկների ու արագաչափերի գործունեության ժամանակավոր կասեցումը, արդյոք դա չի՞ բերի վթարների թվի աճի:
-Ես մեկ օրինակ բերեմ, ուրեմն որոշ ժամանակ առաջ ԱՄՆ-ի Լոս Անջելես քաղաքի ղեկավարությունը որոշեց արագաչափեր տեղադրել, բնակիչները ցույցեր կազմակերպեցին և ասացին, որ դեմ են նման որոշմանը և ԱՄՆ-ում նման բան չկա: ՀՀ-ում ամենաշատն են տեղադրված տեսախցիկները, ինչն անթույլատրելի է:
-Պարո՛ն Բաղդասարյան, բայց արդյոք ճի՞շտ է համեմատականներ տանել ԱՄՆ-ի և ՀՀ քաղաքացիների միջև օրինապահ լինելու առումով, համաձայն չե՞ք՝ նույն կերպ է հարգվում օրենքը:
-Համաձայն չեմ, որովհետև օրենքը ոչ թե չեն հարգում, այլ ՀՀ-ում սխալ կազմակերպված երթևեկություն է: Եվ դրա հետևանքով է, որ նման իրավիճակ է ստեղծվել, եթե երթևեկությունը ճիշտ կազմակերպվի՝ ես համոզված եմ, որ ՀՀ քաղաքացին ինչպես մեքենան վարում է ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, նույն կերպ կվարի նաև Հայաստանում: Փոխվել է մթնոլորտը, որ մեքենայով խախտում անելը «լավ տղու» համբավ է բերում, այսինքն՝ եթե վերաբերմունքը փոխվի իրավիճակի նկատմամբ, ճանապարհային երթևեկության կանոնները պահպանելը խոսի պարկեշտության ու լավ հեղինակություն ունեցող մարդու մասին, հաստատ ամեն ինչ կփոխվի: Այստեղ ուղղակի ցուցադրական և իրենց «ես»-ն առաջ տանելու խնդիր կա:
-Այդ «ես»-ն առաջ տանելու, «լավ տղու» կերպարի ստեղծումը չէի՞ն զսպում արագաչափերը, տեսախցիկները: Բացի այդ, տուգանքները չեն նշանակվում, որ  խախտում անեն ու վճարվեն: Նույն Վրաստանի օրինակով, որտեղ տուգանքներն ավելի բարձր են, դա բացատրվում էր, որ տուգանքները բարձր են, որ խախտումներ չարվեն, ցածր տուգանքի դեպքում խախտումներն ավելի շատ են:
-Ոչ թե տուգանքները սահմանվել են, որ խախտումներ չարվեն, այլ տուգանքները պետք է լինեն համապատասխան և՛ օրենքին, և՛ տրամաբանությանը: Եթե ամբողջ աշխարհում երթևեկությունը կարգավորվում է այլ կերպ, Հայաստանում՝ այլ, այստեղ է խնդիրը: Ինչո՞ւ Հայաստան եկած զբոսաշրջիկը պետք է տուգանվի միայն այն պատճառով, որ մեր կանոններն աշխարհին հակառակ են: Զբոսաշրջիկը չպետք է իմանա առանձին  օրենք,  երկրորդն էլ նման խիստ մոտեցումն անհասկանալի է:  Ինչո՞ւ ԱՄՆ-ում ես վարում եմ հոսքին համընթաց, Գերմանիայում առանց արագության սահմանափակման, իսկ ՀՀ-ում միջպետական ճանապարհին ասում են՝ բնակավայր է՝ 60 կմ/ժամ արագությամբ վարեք, ինչու՞: Այդ օրենքները մշակել են, որ մարդկանց տուգանեն ու պետբյուջեն լցնեն:
-Բացի տուգանքից, տեսանկարահանող սարքերի բացակայությունը չի՞ խոչընդոտի վթարների բացահայտմանը:
-Որպես օրինակ խաչմերուկում տեղադրված տեսախցիկը նշեմ, որի արդյունքում վթար է առաջանում:  Խաչմերուկում տեսախցիկ է դրված, վարորդը գալիս է և մտածում է, որ հնարավոր է՝ նկարվի ու դեղին լույսի տակ կտրուկ արգելակվում է, վթարային իրավիճակ է առաջանում, հետևի մեքենան գալիս և հարվածում է: Ես չեմ հավատում, որ խաչմերուկում ինչ-որ մեկը որոշում է, որ կարմիր լույսի տակ պետք է անցնի խաչմերուկը:
-Պարո՛ն Բաղդասարյան, բայց նույն վարորդը Վրաստանում պարտադիր ամրագոտիով է, որտեղ տուգանքն ավելի բարձր է՝ 8000 դրամին համարժեք,  իսկ Հայաստանում՝ 5000 դրամ, բայց նույն վարորդը Հայաստանում առանց ամրագոտու է երթևեկում մինչև ՃՈ տեսուչին տեսնելը: Արդյոք սա չի՞ վկայում այն մասին, որ մենք մի փոքր այլ ենք, Ամերիկան, որի օրինակը Դուք բերում եք, մի փոքր այլ:
-Այդպես չէ, այստեղ էլ են ամրագոտիով վարում: Պետք չէ մտածել, որ մեր վարորդները իրավախախտ են և պետք է խիստ օրենքներով զսպել նրանց: Արգաչափերն ու տեսախցիկները ոչ միայն ժամանակավոր, այլ ընդհանրապես պետք է հանվեն: