Նիկոլ Փաշինյանը ԱԱԾ պետի հայտարարության և բացահայտումների մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր լրագրողների հարցին ի պատասխան անդրադարձավ ԱԱԾ տնօրենի հայտարարությանը՝ ապօրինի հարստացածներին պատժելու մասին:
«Ես կարծում եմ, որ և ԱԱԾ-ն, և մյուս բոլոր մարմինները լիարժեք պետք է կատարեն իրենց գործառույթները, և սրանով ամեն ինչ ասված է», նշեց նա:
Հարցին, թե ի՞նչ անունների մասին է խոսքը, նրանք պաշտոնյանե՞ր են, թե՞ այլ անձինք, Փաշինյանը պատասխանեց. «ԱԱԾ տնօրենն արել է հայտարարություն, հենց լինեն կոնկրետ գործողություններ, հանրությունը կիրազեկվի: Հույս ունեմ, դուք չեք ակնկալում, որ ես հիմա պետք է օպերատիվ տեղեկություններ բացահայտեմ: ԱԱԾ տնօրենը իրենց գործողություններն ամենօրյա ռեժիմով զեկուցում է ինձ, ես տեղյակ եմ, շատ մանրամասների մեջ չեմ մտնում, որովհետև կարծում եմ, որ նրանք պետք է իրենց գործն անեն»:
Փաշինյանն ասաց, որ կապ չունի, թե ով ներգրավված կլինի գործընթացում, եթե նույնիսկ բացահայտվի, որ իր ընտանիքի անդամների մեջ կան կոռուպցիոներներ, դա ոչինչ չի փոխի:
Հարցին, թե նախարարներն արդեն իրենց ոլորտների վերաբերյալ կոռուպցիոն գործեր ուղարկե՞լ են իրավապահներին, վարչապետը պատասխանեց. «Այո, այդպիսի ընթացք կա, և կուղարկվեն որոշ գործեր նաև իրավապահ մարմիններին: Նաև ոստիկանությունում կան այդպիսի գործեր: Բայց մենք չպետք է որևէ մեկի անմեղության կանխավարկածը խախտենք»:
«Մեր քաղաքական դիրքորոշումն այն է, որ գիլիոտիններ չենք պատրաստվում շարել Երևան քաղաքում: Մեր խնդիր սա է՝ եթե կա պետությանը հասցված վնաս, այդ վնասը պետք է վերականագնել: Եվ Քրեական օրենսգիրքն ունի մի շարք պրոցեդուրաներ, որոնք լուծումների հնարավորություն են տալիս",- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, որ եթե գումարները վերադարձվեն բյուջե, պատիժներ չե՞ն լինի, վարչապետը պատասխանեց. «Ամեն գործի ելք կախված է գործի հանգամանքներից: Եթե կլինի գործ, կլինի նախաքննություն, և դրա արդյունքներով կարող ենք հարցին անդրադառնալ: Չկա մոդել, որ ասենք՝ այդ մոդելով ենք շաժվելու»: