4 մարզպետների մասով դեռ որոշում չկա. Սուրեն Պապիկյանը՝ նոր մարզպետների մասին
Մարզպետների թեկնածուներին ընտրելիս առաջնորդվել ենք ըստ արժանիքների, հիմքում դրել ենք Նոր Հայաստանի տեսլականին համապատասխանությունը, բնականաբար նրանց անցած ճանապարհը, կրթական եւ մյուս արժանիքները։ Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 31-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Նա մանրամասնեց, որ մարզպետներից երկուսը ՀՅԴ-ից են լինելու. «Մնացածի մասին կխոսենք հետո: մարզպետներից  6-ի անունները որոշված են, խոսում եմ նրանց մասին, 4-ի մասին չեմ կարող խոսել, որովհետեւ որոշում չկա»:
Նախարարն ընդգծեց որ չեն կարող մարզպետ լինել մարդիկ, որոնք ներկայացնում են օլիգարխիան. «Մարզպետները չեն կարող զբաղվել բիզնեսով, այսինքն պաշտոնյան պետք է իմանա, որ իր դերակատարումը օրենքով սահմանված կարգով իր պարտականությունները կատարելն է։ Այդպիսի մարդկանց մասին է խոսքը»:
Դիտարկմանը Գեղարքունիքի մարզպետ է նշանակվելու Իշխան Սաղաթելյանը, ով բիզնես ոլորտից է գալիս, Պապիկյանն արձագանքեց. «Ինքն այսօր բիզնեսով է զբաղվո՞ւմ: Ամեն դեպքում պաշտոնյան բիզնեսով չի կարող զբաղվել։ Սաղաթելյանի բիզնեսով զբաղվելու մասին ես տեղեկություն չունեմ»:
Նախարրը նշեց, որ Լոռու մարզպետի մասով դեռ որոշում չկա. «Լոռու մարզպետը ներկայացրել է դիմում, այդ հարցը կքննարկվի կառավարության նիստում։ Թեկնածուն կլինի հետո»:
Դիտարկմանը, թե նախորդ իշխանությունների համար Շիրակի մարզը պրոբլեմատիկ էր, քանի որ այնտեղ հնարավոր չէր լինում ընտրությունների ժամանակ ցանկալի ցուցանիշ արձանագրել, Պապկյանն ասաց. «Նախ, ես չեմ հասկանում ինչ ասել է ցանկալի ցուցանիշ։ Ցուվանիշը որոշում է ժողովուրդը։ Այլեւս չի լինելու Հայաստանում, որ ինչ–որ մեկը ինչքան ուզի, էնքան խփի։ Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ 1996 թվականից ի վեր ՀՀ–ում ունենանք ազատ եւ արդար, քաղաքացու կամքը արտահայտող ընտրություններ եւ արդյունքներ»:
Նա նշեց, որ այդ հարցում մարզպետների դերը շատ կարեւոր է, բայց նաեւ էական է Տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարության դերակատարումը, ինչպես նաեւ ողջ կառավարության նաեւ իրավապահ մարմինների դերը. «Մարզպետների դերն է չմիջամտել եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջոցով փորձել ձայներ ապահովել ինչը նախկինում արվել է»:
Նշենք, որ կառավարությունը հունիսի 1-ին նիստում քննարկվելու է 6 մարզերում նոր մարզպետներ նշանակելու հարցը։ Արագածոտնի մարզպետ կնշանակվի դաշնակցական Աշոտ Սիմոնյանը, Արարատի մարզպետ՝ Նոր Կյանք գյուղի գյուղապետ Գարիկ Սարգսյանը, Կոտայքի մարզպետ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Ռոմանոս Պետրոսյանը, Տավուշի մարզպետ՝ Վահե Ղալումյանը, Շիրակի մարզպետ՝ Կարեն Սարուխանյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ՝ դաշնակցական Իշխան Սաղաթելյանը։