Նիկոլ Փաշինյանը Ջավախքի հայությանը խոստացավ որակապես նոր աստիճանի բարձրացնել հայ-վրացական հարաբերությունները
Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ջավախքում հանդիպումներ ունեցավ հայաբնակ մի շարք գյուղերի բնակիչների հետ: ՀՀ վարչապետը հանդիպումներ ունեցավ Ծալկա, Փոկա, Գանձա, Սաթխա հայաբնակ  գյուղերի, Նինոցմինդա քաղաքի  բնակիչների հետ:
Բոլոր գյուղերում ՀՀ վարչապետին դիմավորեցին մեծ ոգևորությամբ: Բոլոր գյուղերում նրան դիմավորեցին աղ ու հացով, երգ ու պարով: Նիկոլ Փաշինյանը բոլոր գյուղերում ելույթներ ունեցավ: ՀՀ վարչապետը իր ելույթներում հիմնականում անդրադարձ կատարեց հայ-վրացական հարաբերությունների կարևորությանը և դրանք առավել խորացնելու, որակական նոր մակարդակի բարձրացնելու անհրաժեշտությանը:
«Ես շատ արդյունավետ այց եմ ունեցել Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսի և պատահական չէ, որ իմ առաջին պաշտոնական այցը արվեց դեպի Վրաստան: Սա ընդգծում է հայ-վրացական հարաբերությունների կարևորությունն ու առանձնահատուկ նշանակությունը: Ես համոզված եմ, որ այս այցի արդյունքներով հայ-վրացական հարաբերությունները էական փոփոխություններ են ապրելու: Եվ այդ փոփոխություններին հասնելու համար առաջարկում եմ մի շատ պարզ բանաձև: Վրաստանը, վրաց ժողովուրդը պետք է համոզված լինի, որ Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի գործողություններում չկա որևէ դավադրություն, սադրանք վրաց ժողովրդի և Վրաստանի նկատմամբ: Հայ ժողովուրդն ու Հայաստանն էլ պետք է համոզված լինեն, որ վրաց ժողովրդի գործողություններում չկա որևէ դավադրություն և սադրանք հայ ժողովրդի և Հայաստանի նկատմամբ: Ահա այս հենքի վրա մենք պետք է հասնենք հայ-վրացական հարաբերությունների բոլորովին նոր մակարդակի: Եվ ես համոզված եմ, որ այս հարաբերությունների համատեքստում պետք է լուծվեն բոլոր այն սոցիալ-տնտեսական խնդիրները, որոնք առկա են Վրաստանի հայաբնակ շրջաններում: Մենք շարունակաբար պետք է բարձրացնենք հայ-վրացական հարաբերությունների մակարդակը և որակը: Պետք է բարձրանա ոչ միայն մեր պետությունների, այլ ժողովուրդների միջև հարաբերությունների մակարդակը: Ես համոզված եմ, որ մենք բոլորս պատրաստ ենք լրջագույն ջանքեր գործադրել դրա համար»,- Այազմա գյուղի բնակիչների հետ հանդիպմանն ասաց վարչապետ Փաշինյանը:
Սաթխե համայնքում էլ ՀՀ վարչապետը համոզվածություն հայտնեց, որ իր՝ Վրաստան կատարած պաշտոնական այցից հետո հայ-վրացական հարաբերություններում նոր էջ է բացվում: «Այս այցի ամենակարևոր արդյունքը համարում եմ այն, որ Վրաստանի վարչապետի և իմ միջև հաստատվել են անձնական ջերմ հարաբերություններ, և ես համոզված եմ, որ ի դեմս Վրաստանի գործող վարչապետի հայ ժողովուրդն ունի շատ լավ բարեկամ, որը որևէ ջանք չի խնայելու հայ-վրացական բարեկամությունը խորացնելու համար»,- ընդգծեց ՀՀ վարչապետը:
Վարչապետ Փաշինյանն արդեն ժամանել է Ախալքալաք, որտեղ ևս հանդիպում կունենա տեղի հայ բնակչության հետ, ինչպես նաև կմասնակցի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի բացման արարողությանը: