«Ազատ հայրենիքը» ակտիվորեն մասնակցելու է 2020-ին նախագահական ընտրություններին. Արայիկ Հարությունյան
«Ազատ հայրենիք» կուսակցությունն ակտիվորեն մասնակցելու է բոլոր քաղաքական գործընթացներին, այդ թվում 2020 թվականին կայանալիք երկրի նախագահի ընտրություններին: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 6-ին, Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Արցախի պետնախարար, Արցախի ԱԺ-ում ամենամեծ կուսակցության՝ «Ազատ հայրենիք»-ի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ով այսօր հրաժարականի դիմում է ներկայացրել երկրի նախագահին:
Հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ այսօր իր հրաժարականը կապված է նրա հետ, որ պատրաստվում է 2020 թվականին պայքարել Արցախի նախագահի աթոռի համար, Արայիկ Հարությունյանը պատասխանեց. «Ես երբեք որեւէ բանի վերաբերյալ չեմ ասում 100 տոկոսով, որովհետեւ Ղարաբաղում ամեն ինչ 50 տոկոսով է, որովհետեւ րոպեներ կամ ժամեր հետո կարող է լուրջ, կտրուկ փոփոխություն լինի առաջնագծում, որը փոխում է մեր օրակարգը»:
Նրա խոսքով, ծանր մարտահրավեր ունենք քաղաքական պրոցեսների զարգացման ուղղությամբ եւ ավելի վտանգավոր սահմանին լարվածության հետ կապված. «Այս փոփոխությամբ փորձում ենք համերաշխություն մտցնել հասարակության մեջ: Մենք այս փոփոխությամբ հստակ մեսիջ ենք ուղարկում հանրությանը, որ մեզ պետք է միասնություն, որ Ղարաբաղում չլինի հասարակության մեջ պառակտում: Դա է մեր գլխավոր նպատակը, ոչ թե 2020 թվականը:
«Ազատ հայրենիք» կուսակցությունը պատրաստվում է 2019 թվականին սպասվող տարածքային բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, ակտիվ մասնակցելու է տարածքային մարմինների ձեւավորման ընտրությանը եւ ակտիվ մասնակցելու է 2020 թվականի նախագահական ընտրություններին՝ անկախ անձերից: 2020 թվականին կարող է ես չլինեմ կուսակցության նախագահը»,-ընդգծեց Արայիկ Հարությունյանը: