Իմ Արցախը գնալը որոշելու են ՀՀ իշխանությունները. Սամվել Բաբայանի հարցազրույցն ազատ արձակվելուց հետո (ֆոտոռեպորտաժ)
Իմ ձերբակալությունը պատվեր է եղել: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 15-ին ԱԱԾ մեկուսարանից դուրս գալուց հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը (ֆոտոռեպորտաժ):
Նա նշեց, որ այս ընթացքում ինքը դատարանում քաղբանտարկյալ տերմինը չի օգտագործել՝ քաղաքական որոշ գործիչների շահարկումներից խուսափելու համար, եւ հավելեց, որ ինքը ձերբակալվել է, քանի որ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ՀՀԿ-ն վտանգ էր զգում:
«Մենք հատում էինք 5 տոկոսի շեմը, եւ մեծ միտինգ էր լինելու, եւ անցնելու էինք շեմը: Այդ ժամանակ իրենք պառլամենտում մեծամասնություն չէին ունենա, դրա համար ինձ ձերբակալեցին: Ես ասացի՝ ինչո՞ւ ինձ, չէ՞ որ ես ցուցակում չկամ, լիդեր չեմ: Ինձ պարզ պատասխանեցին, որ Դուք եք կազմակերպում, շտաբը Դուք եք ղեկավարում, Դուք եք մեզ պետք: Ինձ սա ասել է անվտանգության ծառայության պետի առաջին տեղակալը, ով զբաղվել է օպերացիայիով»,- վստահեցրեց Սամվել Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ իրեն ոչ թե քաղբանտարկյալ է համարում, այլ կարծում է, որ իրեն առեւանգել են:  Հարցին՝ արդյո՞ք մտադիր է մեկնել Արցախ, Սամվել Բաբայանը պատասխանեց, որ այս պահին նման մտադրություն չունի:
«Նրանք, ովքեր մամուլում ասում են, որ ՀՀ քաղաքական դաշտից են, շատերը թոշակի պետք է գնան, սրա-նրա անունը տալով թող դաշտ չմտնեն: Հիմա երիտասարդներ են, թող աշխատեն: Իմ Արցախը գնալը որոշելու են ՀՀ իշխանությունները: Եթե Հայաստանի իշխանությունները որոշեն, որ ես պիտի լինեմ էնտեղ, ես կլինեմ էնտեղ, բայց Բաբայանն այս պահին ոչ մի տեղ մտադիր չի գնալ, դեստաբիլիզացիա անել: Նրանք, ովքեր հայտարարում են, թող մի պահ մտածեն, եթե էդ պատասխանատվությունը ամեն մեկը կարող է վերցնել իր վրա, ուրեմն ապուշ են: Ղարաբաղը շատ վտանգավոր գոտի է, չի կարելի այնտեղ խաղալ»,- հայտարարեց Սամվել Բաբայանը՝ նշելով, որ պետք է մինչեւ 2020 թվականը հանգիստ թողնել Արցախին:
Նա չհերքեց, որ հեղափոխության օրերին իշխանությունից իրեն դիմել են, որպեսզի հայտարարություն տարածի եւ ժողովրդին հորդորի գնալ տուն, բայց մեժել է: Խոսելով հեղափոխության մասին՝ Սամվել Բաբայանն ասաց, որ հեղափոխությունը բոլորի համար էր.« Ձեզ համար է, ստրկությունից ազատվեցինք բոլորս՝ ինձանից սկսած: Հերիք է»:
Նշենք, որ Վճռաբեկ դատարանն այսօր փոխեց Սամվել Բաբայանի խափանման միջոցը՝ հաշվի առնելով Ազգային ժողովի 11 պատգամավորների ներկայացրած անձնական երաշխավորությունը: Դատարանի որոշմամբ ազատ արձակվեցին նաեւ գործով մյուս ամբաստանյալներ Սանասար Գաբրիելյանն ու Արմեն Պողոսյանը: Դատարանը, միաժամանակ, որոշեց ամբաստանյալների բողոքը բավարարել մասնակի եւ գործն ուղարկել նոր քննության:
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատարանը Սամվել Բաբայանին մեղավոր էր ճանաչել Քրեական օրենսգրքի 38-235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) եւ 190-րդ հոդվածի 1-ին մասով (Հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացում) եւ դատապարտել 6 տարվա ազատազրկման։ Վերաքննիչն անփոփոխ էր թողել առաջին ատյանի որոշումը: