Երևանի հիվանդանոցում 5 ամսական երեխա է մահացել
Երևանի «Սուրբ Աստվածամայր» հիվանդանոցում 5 ամսական երեխա է մահացել։ NEWS.am Medicine–ի թղթակցի հետ զրույցում   հիվանդանոցի վերակենդանացման ու ինտենսիվ թերապիայի բաժնի ղեկավար Աննա Չոբանյանը հայտնել է,  որ ըստ նախնական ախտորոշման՝ երեխայի մոտ հայտնաբերվել են  էնտերովիրուս, սուր միոկարդիտ ու երրորդ աստիճանի սրտային անբավարարություն։ Մահից հինգ օր առաջ երեխան երկրորդ պատվաստումն էր ստացել՝ ըստ օրացույցի
Չոբանյանի խոսքով՝ այս փուլում դեռ վաղ է խոսել պատվաստման ու երեխայի մահվան պատճառահետևանքային կապի մասին։
«Այդ հարցին կպատասխանի դատաբժշկական փորձաքննությունը՝ դրա արդյունքները հայտնի կդառնան  մեկ ամսից ոչ շուտ»,- ասել է նա։
Փորձագետն  ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ էնտերովիրուսը կարող է առաջացնել միոկարդիտ։ Միանգամայն հնարավոր է, որ մինչև հոսպիտալացում էնտերովիրուսն արդեն եղել է երեխայի օրգանիզմում, սակայն կլինիկապես դեռ այդ խնդիրը չէր արտահայտվել։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 7-ին Երևանում ևս մեկ 5 ամսական աղջիկ էր մահացել։ Մահվանից մի քանի օր առաջ նա եւս պատվաստվել էր: Պատվաստումն անելուց առաջ երեխայի ծնողները բժշկի ուշադրությունն էին հրավիրել, որ աղջիկն այնքան էլ առողջ չէր թվում՝ նա առատ քրտնարտադրություն ուներ, հեղձուկ, ավշահանգույցները բորբոքված էին եւ այնքան մեծացած, որ դրանց պատճառով տեսանելի էր կրծքվանդակի ձեւախախտումը: Սակայն այդ բոլոր սիմպտոմներն անտեսվել էին, եւ երեխան միեւնույն է պատվաստվել էր: Մի քանի օր հետո նրա առողջությունը խիստ վատացել էր, եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում նրան հասցրել էին հիվանդանոց: