«Աղիքները դուրս էին թափվել․․․». Վանաձորում «Չախալն» ու եղբայրը «քացով խփել են «բիձու» դոշին», վերջինս էլ դանակով՝ «ջահելներից» մեկին
«Առաջին լրատվական»-ը գրում է.
Վերաքննիչ քրեական դատարանում սկսվեց Սեյրան Մկրտչյանի ու Կարեն Փիլոյանի գործով բերված վերաքննիչ բողոքների քննությունը:
Գործը քննվել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում Սուրեն Բաղդասարյանի նախագահությամբ:
57-ամյա Սեյրան Մկրտչյանին ու 22-ամյա Կարեն Փիլոյանին մեղադրանք է առաջադրված տուժողի առողջությանը դիտավորությամբ ծանր վնաս պատճառելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112 հոդվածի 1-ին մասով:
Երկու ամբաստանյալը «նույն թիմից» չեն եղել: Նրանք միմյանց դեմ են գործողություններ կատարել: Կարեն Փիլոյանի գործողությունների հետևանքով տուժողը հենց Սեյրան Մկրտչյանն է, իսկ Սեյրանի գործողություններից տուժողը Կարենի եղբայր Զորին է:
Ըստ մեղադրանքի՝ 2017 թվականի մարտի 15-ին, ժամը 20-ի սահմաններում Վանաձորի Նալբանդյան 2-րդ փակուղում գտնվող տաղավարում հայհոյանքներ հնչեցնելու հետ կապված՝ Սեյրան Մկրտչյանը դիտողություն է արել Կարեն և Զորի Փիլոյան եղբայրներին ու նրանց հետ գտնվող տղաներին, հետո ապտակել է Կարենին: Փիլոյաններն իրենց հերթին «պատասխանել են» Սեյրանին՝ Զորին հայհոյել է նրան, իսկ Կարենը ոտքով հարվածել է նրա կրծքավանդակին:
Սեյրան Մկրտչյանը զայրացած գնացել է տուն, խոհանոցային դանակ է վերցրել ու, ըստ մեղադրանքի, վրեժխնդիր լինելու նպատակով դանակով մեկ անգամ հարվածել է Զորի Փիլոյանի որովայնին՝ նրա առողջությանը դիտավորությամբ պատճառելով ծանր վնաս՝ որովայնի առաջնային պատի ծակած-կտրած թափանցող վնասվածք՝ ստամոքսի միջանցիկ, հաստ և բարակ աղիների միջընդերքների, բարակ աղու թափանցող վնասումներով:
Ըստ մեղադրանքի՝ Կարեն Փիլոյանը այն բանից հետո, երբ Սեյրան Մկրտչյանը նրա եղբորը հարվածել է դանակով, իր հերթին՝ վրեժխնդիր լինելու նպատակով ոտքով երկու անգամ հարվածել է Սեյրան Մկրտչյանի կրծքավանդակին՝ նրա առողջությանը դիտավորությամբ պատճառելով ծանր վնաս՝ կրծքավանդակի փակ, բութ տրավմա՝ փափուկ հյուսվածքների սալջարդով և աջից՝ հեմոպնևմոթորաքսով:
Առաջին ատյանի դատարանում Սեյրան Մկրտչյանն իրեն մեղավոր է ճանաչել: Նա հայտնել է, որ դեպքի օրը իրենց տանը հաց է կերել և օգտագործել է օղի: Ժամը 20-ի սահմաններում հարսն ասել է, թե չի կարողանում լվացք փռել, քանի որ դրսում հայհոյանքներ են հնչում:
Ինքը գնացել է իրենց տանից մոտ քսան մետր հեռավորության վրա գտնվող «բեսեդկա», որտեղ մի խումբ տղաներ էին հավաքված: Նրանցից պահանջել է, որ հեռանան: Իրեն հայհոյել են: Ինքը գնացել է տուն, դանակ է վերցրել ու վերադարձել է՝ մտածելով, թե իր ձեռքի դանակը տեսնելով՝ տղաները կհեռանան: Դանակը չէր վերցրել ինչ-որ մեկին խփելու համար, այլ միայն ցանկանում էր վախեցնել: Սակայն Կարեն Փիլոյանը տեսնելով դանակը, ոտքով հարվածել է իր «դոշին», ինքը վայր է ընկել: Ապա վեր է կացել ու ցանկացել է դանակով խփել Կարենին, բայց նրա եղբայր Զորին առաջ է եկել, ինքը «սխալմամբ» նրան է դանակահարել:
Իր հարվածից Զորին վայր է ընկել, ինքը դանակը գցել է գետնին: Զորիին տարել են հիվանդանոց: Չգիտի, թե դանակն ով է տարել իրենց տուն: Զորիին դանակահարելուց հետո նրա եղբայրն իրեն ոտքով չի հարվածել: Ինքը տուն է գնացել, եկել են ոստիկանները, բայց իր վիճակը վատացել է, իրեն տարել են հիվանդանոց, որտեղ բուժվել է քսան օր: